ג'ניפר בר לב ואניה קרופיאקוב מציגות "עליה ה-31"

פתיחה: חמישי 4/4 בשעה 20:00 

גלריה תיאטרון החנות, רחוב העליה 31 ת"א 

אוצרת: טלי קיים 

בדצמבר 2018 החלו אניה קרופיקוב וג'ניפר בר לב לעבוד יחד לקראת תערוכה בגלריה תיאטרון החנות. כאמניות המתעניינות בפולקלור ואגדות עם הן חקרו את המרחב המקיף את הויטרינות. קרופיאקוב ובר-לב בילו זמן בשוטטות משותפת בקרבת המבנה ובחנו אותו מכיוונים שונים. במהלך השוטטות, הן פגשו  ברוחה של אשה יפת תואר שהזדהתה בפניהן בשם 'עליה 31'. לדבריה, היא נלחמה בבריטים לצד כוחות יהודיים לפני קום המדינה. הן התקשו להאמין שהשוק הסיטונאי החרב רדוף רוחות ותהו על סיפורה של הצעירה הלוחמת עד שמצאו על אחד מקירות השוק העבשים שלט מחתרות של עיריית תל אביב המכריז: מק"מ (מקום מחבוא)  זה שימש כבונקר לכוח שכלל 30 נשים שהוגדרו כ"אחר" בספירת האוכלוסין של פלשתינה בין השנים 1930-1948. נשים אלו היו בעלות כוח מאגי שהפעילו נגד האויב. הן עסקו בהטלת כשפים, יצירת קמעות ולחשים מרפאים, והשתמשו בכוחותיהן ככלי נשק וכלי ניווט להתמצאות טופוגרפית. הן היוו כוח עזר משמעותי בכיבוש רחוב העלייה וטיהורו".

שמה המלא של הרוח שפגשו 'עליה 31', מעיד על כך שלא נספרה כחלק מהכח הלוחם ולכן למעשה לא קיבלה הכרה על ידי הממסד וחלקה במפעל הציוני נשמט מדפי ההיסטוריה. את תערוכתן בגלריה תיאטרון החנות הממוקמת למרבה צירוף המקרים על רחוב העלייה במספר 31, בחרו בר-לב וקרופיאקוב להקדיש לרוחה של עליה ולהזמין אותה אל חלונות החנות כדאי שתספר את סיפורה המיתולוגי.

אניה קרופיאקוב (נ.1983) בוגרת בהצטיינות את הפקולטה לאמנויות המדרשה, בית ברל (2008). היום לומדת בתוכנית התואר השני באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. קרופיאקוב הציגה תערוכת יחיד באוצרותו של  דורון רבינא, בגלרית המדרשה, תל אביב. זכתה להיבחר לאחת מ-80 הצלמים המבטיחים בעולם מטעם מוזיאון לוזאן שבשוויץ. לרגל זכייתה הציגה בתערוכת צילום רג'נרישון2 . ב2015 סיימה את הסבב הבינלאומי, שכלל תערוכות במוזיאונים ברחבי העולם – מוזיאון לודוויג בבודפשט, מוזיאון לוזאן בשוויץ, מוזיאון הורטון בפרו, גלריית אפרטור, בניו יורק, ועוד. עבודותיה נמצאות באוספים רבים, בארץ ובעולם.

ג'ניפר בר לב (נ.1948) בוגרת בית הספר פרסונס שבניו יורק ומכון אבני בתל אביב. מציגה תערוכות יחיד מאז ראשית שנות ה-80 ביניהן בגלריה המדרשה, הגלריה במכללת אורנים, בית האמנים בתל אביב, סדנאות האמנים בתל אביב ובירושלים. השתתפה בתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם ביניהן בתל אביב, ירושלים, חיפה, גרמניה, טורקיה וארה"ב. עבודותיה נמצאות באוספים של מוזיאון תל אביב, מוזיאון ישראל והמוזיאון היהודי בניו יורק וכן באוסף ORS.

הצטרפו לאיוונט

גלריה תיאטרון החנות | רח' העליה 31 ת"א | אתר | פייסבוק