'אנשים' – עבודות מאוסף יגאל אהובי לאמנות | אוצר: מתן דאובה | 27.12 – 23.05

הגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר

'אנשים'

עבודות מאוסף יגאל אהובי לאמנות

27.12.2015 – 23.05.2016

אוצר: מתן דאובה

 

אוסף יגאל אהובי לאמנות והגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר שמחים להציג את אנשים, תערוכה מקיפה הכוללת ציורים, פסלים, מיצבים ועבודות וידיאו של אמנים ישראלים ובינלאומיים, אשר עוסקים בנושא הדיוקן האנושי. אנשים מבקשת להציג את התמורות שחלו בז'אנר הדיוקן מאמצע המאה העשרים ועד היום, ולהאיר גישות שונות ואמצעים שונים אשר אותם מפעילים אמנים בתיאור הדמות האנושית. העבודות המוצגות בתערוכה שייכות לאחד האוספים החשובים של אמנות עכשווית בישראל.

התרבות החזותית העכשווית, ובתוכה תרבות ה'סלפי', רוויה בדימויים של אנשים. על כן שכיחות הדיוקן מציבה את הז'אנר בעמדה דומה לזו אשר בה היה בשלהי המאה התשע-עשרה, כאשר המצאת מדיום הצילום הפכה את הדיוקן נגיש לבני כל המעמדות. מודעות פרסומת, עיתונות, טלוויזיה ורשתות חברתיות, מייצרות אצלנו ומספקות עבורנו את התשוקה התמידית לדעת את האחר, בעיקר באמצעות החזות החיצונית שלו. זמינותם של הדיוקנאות בימינו הופכת אותם לשטחיים, והייצור והצריכה הבלתי-נדלים של דיוקנאות גורמים לכך שלעיתים נדמה שאמנות הדיוקן כפי שנתפשה במשך דורות, כמאמץ של האמן הבודד ללכוד את הנפש והרוח של הדמות המתוארת, כמעט שנשכחה.

התערוכה הנוכחית, של עבודות מאוסף יגאל אהובי, מציעה גישות מהאמנות המודרנית והעכשוויות לדיוקן, הכוללות ניכוס של דימויים מעולם הפרסום, שימוש בדיוקנאות כאמצעי להצגה של רעיונות פוליטיים או חברתיים, יצירת ארכיטיפים, הדגשה של סטריאוטיפים והחייאה של מוטיבים ומאפיינים קלאסיים של ציור דיוקן.

התערוכה כוללת עבודות של ריצ'רד אבדון, גילי אבישר, פרנק אורבך, דיאן ארבוס, דרור דאום, מרלן דומא, ניר הוד, לוק טוימנס, רוברט מייפלת'ורפ, עדו מיכאלי, מלאני מנשוט, מיכל נאמן, ריצ'רד פרינס, אן קולייר, מרטין קיפנברגר, ויליאם קנטרידג', צ'אק קלוז, ניאו ראוך, תומס רוף, יגאל תומרקין ועוד.

ארבעה מיצגים אשר טרם הוצגו בארץ ייכללו בתערוכה: "100 שנים" של הנס-פיטר פלדמן; "פנים בהמון" של אלכס פרגר ו"מבחני בד" של אנדי וורהול (באדיבות מוזיאון אנדי וורהול, פיטסבורג). האמנית הישראלית נעם ונקרט תציג פרויקט מיוחד אשר במסגרתו תצייר בזמן אמת דיוקנאות של מבקרים בתערוכה.

אנשים היא התערוכה החמישית בסדרת התערוכות מאוסף יגאל אהובי לאמנות המתקיימות בגלריה האוניברסיטאית מאז תחילת 2014. לצד התערוכה יתקיימו בגלריה דיונים אקדמיים, הרצאות ושיחי גלריה עם אמנים, אוצרים וחוקרים, בנוגע לסוגיות העולות מנושאי התערוכה. התערוכה והאירועים הנלווים לה פתוחים לקהל הרחב ואינם כרוכים בתשלום. אוצר התערוכה הוא מתן דאובה.

אוסף יגאל אהובי לאמנות נבנה במשך העשור האחרון וממחיש את ההיבט הפלורליסטי של האמנות העכשווית. בשנותיו הראשונות התרכז האוסף באמנות מושגית, ובהמשך התרחב שדה הפעילות שלו לאמנות עכשווית בכללה, אמנות וידיאו ומיצב; האוסף מבוסס על יצירתם של אמנים מובילים וכולל יצירות קאנוניות. פתיחתו של האוסף לציבור הרחב בסדרה של תערוכות מבקשת לחשוף את עבודות האמנות החשובות הנכללות באוסף בפני הקהל הרחב, ולהדגיש את המשמעות המחקרית של האוסף עבור חוקרים והוגים מתחומי ידע שונים.

האוסף מכיל כ-1,500 עבודות אמנות. יותר ממחצית העבודות באוסף הן מעשי ידי אמנים ישראלים, בהם גילי אבישר, איתן בוגנים, אבנר בן-גל, עדו בר-אל, יעל ברתנא, מאיה גולד, תמר גטר, יאיר גרבוז, מיכאל גרוס, ארם גרשוני, משה גרשוני, אורי גרשט, דרור דאום, נורית דוד, מיכל היימן, נטליה זורובובה, נחום טבת, יאן טיכי, שרון יערי, רפי לביא, סיגלית לנדאו, אלעד לרום, עדו מיכאלי, הרן מנדל, חנה סהר, דויד עדיקא, אולף קונמן, משה קופפרמן, אלכס קרמר, מיקי קרצמן, אלהם רוקני, חן שיש, אריאל שלזינגר, גיל מרקו שני, יגאל תומרקין, ועוד.

בין האמנים הבינלאומיים שעבודותיהם כללות באוסף: גבריאל אורוסקו, צ'רלס אייברי, פרנסיס אליס, דארן אלמונד, דיאן ארבוס, יוזף בויס, הילה וברנרד בכר, אנדראס גורסקי, ריאן גנדר, רודני גרהם, מרלן דומא, דייוויד האמונס, כריסטופר וויליאמס, פרנץ ווסט, אנדי וורהול, רוברט מייפלת'ורפ, הלמוט ניוטון, ריימונד פטיבון, הנס-פיטר פלדמן, אירווין פן, יוהנס קארס, מרטין קיפנברגר, דייוויד קלרבוט, ויליאם קנטרידג', ניאו ראוך, גרהרד ריכטר, תומס שוט, ועוד.

– 

הגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר היא גלריה ציבורית ומרכז מחקר הפועל בשיתוף עם הפקולטה לאמנויות ע"ש יולנדה ודוד כץ. הגלריה ממוקמת בכניסה הראשית של האוניברסיטה ומזמנת קהל מגוון. בניין הגלריה נבנה ב-1998 ומכיל שלוש גלריות בצמידות לבניין יד מישל קיקואין. הכניסה לגלריה אינה כרוכה בתשלום.

– 

לוח אירועים: 

סיורים מודרכים בתערוכה

אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו לסיורים מודרכים בתערוכה 'אנשים', ולהציע לכם מבט אחר על התערוכה. הסיורים מלווים באנקדוטות מעניינות ומידע נוסף על יצירות האמנות ועל האנשים המתוארים בהן. את הסיורים תעברנה שתי סטודנטיות לתואר שני מהפקולטה לאמנויות.

'מבטים' – מה מהותו של הפורטרט? של מי המבט הניבט מהפורטרט? ועל מי הוא מסתכל? הסיור יעסוק באחד המאפיינים המהותיים של הפורטרט: המבט. המקום בפורטרט בו אנחנו כצופים והאמן מתקשרים. את הסיור תעביר טל שחר ז'בוטינסקי, סטודנטית לתואר שני בתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב ובוגרת בצלאל, אשר הדריכה במוסדות אמנות שונים לאורך השנים, ומביאה ממחקרה וניסיונה לסיור.

'הדיוקן והמדיום' – הסיור יתמקד ביצירותיהם של אנדי וורהול, ריצ'רד אבדון, הנס פיטר-פלדמן וצ'אק קלוז, אשר יוצרים במגוון רחב של מדיומים דיוקנאות של אנשים שונים- בין אם אנונימיים, מכרים או מפורסמים. במהלך הסיור נבחן כיצד הבחירה להשתמש במדיומים כמו ציור, צילום, וידאו או אריגה משפיעה על אופני הבניית וייצוג דיוקנאות אלו ומאירה "פנים חדשים" שלהם. את הסיור תעביר איריס גלעד, סטודנטית לתואר שני בתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב המתמחה באמנות מזרח-תיכונית עכשווית.

תאריכי הסיורים:

29.01.2016  יום שישי בשעה 11:00 – 'הדיוקן והמדיום' עם איריס גלעד

04.02.2016 יום חמישי בשעה 18:00 – 'הדיוקן והמדיום' עם איריס גלעד (הסיור באנגלית)

05.02.2016  יום שישי בשעה 11:00 – 'הדיוקן והמדיום' עם איריס גלעד

19.02.2016 יום שישי בשעה 11:00 – 'מבטים' עם טל ז'בוטינסקי

04.03.2016 יום שישי בשעה 11:00 – 'הדיוקן והמדיום' עם איריס גלעד

11.03.2016 יום שישי בשעה 11:00 – 'הדיוקן והמדיום' עם איריס גלעד

18.03.2016 יום שישי בשעה 11:00 – 'מבטים' עם טל ז'בוטינסקי

01.04.2016 יום שישי בשעה 11:00 – 'הדיוקן והמדיום' עם איריס גלעד

08.04.2016 יום שישי בשעה 11:00 – 'מבטים' עם טל ז'בוטינסקי

15.04.2016 יום שישי בשעה 11:00 – 'הדיוקן והמדיום' עם איריס גלעד

29.04.2016 יום שישי בשעה 11:00 – 'מבטים' עם טל ז'בוטינסקי

06.05.2016 יום שישי בשעה 11:00 – 'הדיוקן והמדיום' עם איריס גלעד

20.05.2016 יום שישי בשעה 11:00 – 'מבטים' עם טל ז'בוטינסקי

נעם ונקרט וציירים אורחים 'פנים אל פנים'

במהלך התערוכה יציירו האמנים את המבקרים ויעניקו להם את דיוקנם

14/01/2016, יום חמישי, 17:00-20:00, יערה אורן ועפרה אוחנה

05/02/2016, יום שישי, 10:00-13:00, נעם ונקרט והילה שפיצר

11/03/2016, יום שישי, 10:00-13:00, נעם ונקרט ולריסה מילר

24/03/2016, יום חמישי, 17:00-20:00, נעם ונקרט ואיתי שמואלי

שיחות עם יוצרים בהשראת התערוכה

שיחה עם ארם גרשוני, כיצד מציירים פורטרט?

יום חמישי 25/02/2016 בשעה 18:00

כצייר פיגורטיבי, מצטרף ארם גרשוני למורשת של הציור הקלאסי-הריאליסטי ולאמנות העבר של המאסטרים הגדולים; הוא דוגל בציור מתוך התבוננות במודל או בטבע דומם, אשר מוארים תמיד באור טבעי. בשיחה איתו ידבר גרשוני על מהות הציור הריאליסטי כמבט נאמן למציאות מצד אחד ואשר מנסה לשחזר את המציאות מצד שני, ועל מקומו של האמן בתוך הציור. ארם גרשוני הוא אוטודידקט. בסוף 2009 הציג תערוכת יחיד במוזיאון תל-אביב לאמנות, אשר זכתה להערכה רבה. גרשוני לימד רישום וציור באקדמיה לאמנות בצלאל, בסדנא לרישום וציור ירושלים ובבית הספר לרישום ולציור התחנה בתל-אביב, שאותו ייסד עם חבריו ושבו הוא ממשיך ללמד.

  

שיחה עם השחקנית יבגניה דודינה, איך נכנסים לדמות?

יום חמישי 17/03/2016 בשעה 18:00

כל פורטרט מציע לנו להכנס לתוך עולמה של הדמות המתוארת, מתוך הבנה זו נצא למסע מרתק אל נבכי ומהות אמנות המשחק, ונציץ אל מאחורי הקלעים של עולם התיאטרון. בשיחה עם יבגניה דודינה, תספר השחקנית המוערכת כיצד בונים דמות בתיאטרון, כיצד נכנסים אליה ואיך היא מצליחה, בכל פעם מחדש, להפוך למישהי אחרת על הבמה. דודינה תחלוק אתנו מניסיונה העשיר ותדבר על המתח הקיים בין זהותה שלה לבין הזהות הבדויה של הדמות בנרטיב מדומיין. יבגניה דודינה היא שחקנית  בעלת רפרטואר עשיר, הכולל דמויות בלתי נשכחות על בימות התיאטרון ומסכי הטלוויזיה והקולנוע. בין היתר שחקה בעיבוד הבימתי לסרט 'פרסונה' את דמותה של אליזבת פוגלר השותקת, גם עבודתה של אן קוליאר מהתערוכה מתייחסת לדמות זו.

שיחי גלריה עם אוצר התערוכה- מתן דאובה // כל שיח בנושא אחר

יום חמישי 31/03/16 בשעה 18:00 – מתן דאובה בנושא 'הפורטרט העצמי'

כל הפורטרטים הם גם פורטרטים עצמיים של האמנים שיצרו אותם. על פי תפיסתם של אמנים רבים, כל מבע אמנותי כולל בתוכו חלק מזהותם של האמנים עצמם. בשיח גלריה זה נבדוק את המהות של הפורטרט העצמי וכיצד אמנים רבים מצאו דרכים מקוריות להכניס את עצמם לתוך פורטרטים של אחרים, במתכוון ובשוגג.

 

יום רביעי 06/04/16 בשעה 18:00– מתן דאובה בנושא 'מיניות וזקנה'

הייצוג האנושי תמיד הכיל גם מסרים חסויים על החברה ומצב הקיום האנושי. אמנים התייחסו בכובד ראש למיניות, לג'נדר ולגיל של האדם המתואר בדיוקן. הרגע בחייהם של אנשים בו הם מונצחים בדיוקן מנציח עמו גם את עצם היותם בני אנוש, ואת שבריריותם.

 

יום שישי 08/04/16 בשעה 11:00 – מתן דאובה בנושא 'דומות'

האם צילום עדיף על ציור במהימנותו? האם צילום החתונה של הדודה רחל משקף באמת את מי שהיא? משימת הדיוקן לנסות ולתפוס את האישיות וגם הנראות שלנו, נראית על פניה כבלתי אפשרית. אך אמנים לאורך ההיסטוריה השכילו לשכלל דרכים שונות לעשות זאת, וגם לפקפק בערכה של הדומות כערך חשוב באמנות הדיוקן.   

הגלריה האוניברסיטאית לאמנות ע"ש גניה שרייבר, חיים לבנון 54, תל אביב

שעות פתיחה: ראשון – רביעי: 11:00 – 19:00, חמישי: 11:00 – 21:00, שישי: 10:00 – 14:00

הכניסה חופשית

פייסבוק

אינסטגרם: igalahouviaartcollection@

עקבו אחר התערוכה primafaciex#