• אוטו המתנות

בחג האהבה 14.2- 20.2 ★ האמנית דפנה טלמון תצא ב"אוטו המתנות" למסע של נתינה והחלפה של "מתנות" ברחבי הארץ

מסע אוטו המתנות – The Gift Car Tour

פרויקט אמנות קהילתי־השתתפותי מאת:

דפנה טלמון

אוצרת: טלי קיים

14.2 – 20.2

מסלול: 

(בהתאם להנחיות התו הסגול, תוך הקפדה ושמירה על הנהלים(

ראשון 14.2 – מעלה צביה

שני 15.2 – מוזיאון אום אל פחאם

שלישי 16.2 – דולב

רביעי 17.2 – בארי

חמישי 18.2 – רהט

שישי 19.2 – מרכז לאמנות עכשווית ערד

שבת 20.2 – הטרמינל לעיצוב בת ים

מפיקה: זיו אלישע, תיעוד: אנטון אברמוב

מתנות לא ידועות

מתנות לא ידועות

כולנו שיחקנו במשחק ימי ההולדת 'חבילה עוברת', במהלכו מעבירים מיד אל יד חבילה אנונימית עטופה כהוגן, שתכולתה מתבררת ככל שמסירים מעליה את העטיפות. אם היום חבילה כזו הייתה מגיעה לידכם, מה הייתם רוצים שיהיה בתוכה? ומה באמת אתם צריכים? הפרויקט החדש של האמנית והאקטיביסטית דפנה טלמון מעלה בדיוק את השאלות האלה.

"מסע אוטו המתנות" הוא מופע פרפורמנס על גלגלים שמעורר דיון בנושא צרכנות, תרבות השפע, נתינה ושחרור. בחג האהבה 14.2 (ולנטיינס דיי) תצא טלמון למסע בין יישובים ב"אוטו המתנות", ותחלק לאנשים מתנות עטופות בנייר אריזה. כל מתנה היא חפץ שבעליו הקודמים כבר לא מצאו לו שימוש, והוא מועבר הלאה לשימושו של אדם אחר. טלמון תסתובב בתוך היישובים באוטו עטוף בנייר אריזה, וכמו מוכר באוטו־גלידה תזמין עוברים ושבים לבוא לקבל מתנות, לשבת לשיחה, לספר על עצמם ועל הקהילה שבה הם חיים, ולמסור חפצים משלהם. את החפצים למסירה תעטוף טלמון כפועלת בפס ייצור, בצורה אחידה ומונוטונית עד שיהפכו כולם לחבילות חומות ופשוטות שלא יהיה ניתן להבדיל ביניהן, עד שיעברו הלאה ליעדן הבא.

אנשים עם המתנות שקיבלו. צילום דפנה טלמון

אנשים עם המתנות שקיבלו. צילום דפנה טלמון

טלמון תעבור בין יישובים עירוניים וכפריים, בקומונות ובקיבוצים, ותיפגש עם יהודים, ערבים, דרוזים ובדואים. עם כולם היא תשב לשיחה כנה על הצורך בחפצים, על הנחיצות שבהם ועל הקושי האמיתי לשחרר מהם. לפי טלמון "החלפת חפצים היא כמו החלפת חוויות", וכך עם כל עצירה ייאספו לא רק חפצים, אלא גם רשמים, סיפורי חיים ומפגשים אישיים יוצאי דופן.

הרעיון לצאת למסע נולד מתוך פרויקט הגמר של טלמון בתוכנית לימודי ההמשך במדרשה לאמנות בבית ברל. לאחר שכלבתה האהובה נפטרה, החליטה טלמון להשתחרר מכל חפציה, אך כיוון שלא מצאה דרך פשוטה להיפטר מהם, עטפה את כולם כמתנה והציעה אותם למסירה במסגרת תערוכת הגמר. הפרויקט זכה לביקורות נלהבות ולסיקור נרחב ומחבק. טלמון מספרת שבמהלך התערוכה ניגשו אליה אנשים רבים והזמינו אותה לעשות את אותו הדבר בביתם, וכך בשילוב עם אהבתה לנדודים, נולד הרעיון לצאת למסע של החלפת חפצים.

דפנה טלמון. צילום: עדי קראוס

דפנה טלמון. צילום: עדי קראוס

דפנה טלמון היא אמנית פעילה בארץ ובחו"ל. זוכת הקרן ליוצרים עצמאיים מטעם משרד התרבות (2020). בקיץ 2021 היא עתידה להשתתף בביאנלה לאמנות בטוקיו ובתוכנית השהות של הביאנלה, זאת לאחר שהציגה את פרויקט המתנות בפצ'ה קוצ'ה 21, ביריד האמנות צבע טרי, בפסטיבל "מקודשת" בירושלים, בפסטיבל פרינט סקרין, בפורום גבעון. היא השתתפה בשהות אמן ב"זומו" בחצור הגלילית, במרכז לאמנות בערד, ב"פסטיבל מדרום" ועוד. טלמון עבדה שנים ב־ynet; היא כותבת, עורכת וצלמת סטילס, בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת ת"א ותואר שני בגאוגרפיה, עם התמחות בתכנון עירוני (האוניברסיטה העברית). היא בוגרת התוכנית ללימודי המשך באמנות, המדרשה לאמנות בית ברל.

dafnatalmon.com

דפנה טלמון בפצ'ה קוצ'ה 21

אוטו המתנות בצבע טרי 20

הצטרפו אלינו למסע אוטו המתנות

המסע זכה בקרן יוצרים עצמאיים של משרד התרבות ולתמיכת מרכז המרצים לישראל

הופק בסיוע קרן רבינוביץ לאמנויות ת"א (ע"ר)