יצא לאור גיליון 12 של כתב העת לשירה 'מעין' בצירוף מוסף ההתנגדות 'נאמנות באמנות' של עיתון האמנות 'החדש והרע' בעריכת רועי צ'יקי ארד ויהושע סימון

– 

השקה לוהטת בצהרי שישי 24.06 בין השעות 13:00-17:30 בקומת הלאונג' הצבעונית של הוסטל אברהם, לבונטין 21, ת"א

שירה! הופעות! מסיבה אפריקאית-סובייטית חסרת תקדים! תשוקה ללא מיצרים!

אנחנו שמחים לחגוג את גיליון התריסר של מעין שאליו מצורף עיתון האמנות 'החדש והרע' בנושא 'נאמנות באמנות'. זהו גם הגיליון הראשון שיצא אחרי שויתרנו על התמיכה של משרד התרבות כמחאה.
ישוררו: סיגל בן יאיר, אהרון שבתאי, רועי צ'יקי ארד, מיטל שפירו, מרחב ישורון, רועי חסן, ג'נט בלאי, נובה דובל, אופיר משרקי, רז סופר
בלהקות: ג'ק אין דה בוקס, AFRO PO, שרון קנטור, מלך התרבות (ודים נמירובסקי), זהר וגנר והמסריחים ועוד הפתעות
יתקלטו: נטישה בדיסקו סובייטי ואדם רוטברד – קולות מאפריקה
מנחה חתיך עם ג'קט חרדלי: יהושע סימון
במקום תתקיים תערוכת ציורים של האמנית-משוררת לריסה מילר, בשם "פירות, ירקות ומשוררות"
כמו כן יחולקו לראשונה 'פרסי מעין' בארבע קטגוריות:

שיר השנה, משוררת הביכורים, יצירה במאבק, ויצירת השנה שלא על ידי יוצר


הכניסה חופשית ברכישת הגיליון בכניסה בהנחה.
מומלץ לבוא עם בגדים קצרצרים, למשל חצאית או שלייקעס ולהגיע למקום בתחבורה ציבורית (קו 5) או אופניים!
עורכים: רועי צ'יקי ארד ויהושע סימון | נטלי לוין עורכת 'נאמנות באמנות' | מעצב: אבי בוחבוט

הצטרפו לאיוונט

כל דבר \ לריסה מילר

כל דבר עושה צל
גם חולצה גם שקית 
בין העצים תמיד
יש אוויר שאני רוצה 
לתלות עליו 
משהו
כדי שלרוח
יהיה מה להזיז
חוץ מהעלים
והחול הרך
באדמה יש כוח
שמושך אליה 
את האנשים

– 

גיליון 12 של כתב העת מעין לשירה מופץ הפעם עם מוסף 'נאמנות באמנות' של עיתון האמנות החדש והרע ובו מבחר של יוצרות ויוצרים מתייחסים לקמפיין ההסתה היזום של הממשלה להצגת היוצרים הישראלים כאויבי הציבור.

זהו גם הגיליון הראשון של מעין והחדש והרע שיוצא לאחר ויתור העמותה על תמיכת משרד התרבות. הגיליון נפתח במכתב להנהלת משרד התרבות שבו כתב העת מבקש להפסיק את התמיכה.

שני הגיליונות מכילים את פגוֹשׁ היצירה החדשה בארץ. 212 עמודים וכמאה יוצרות ויוצרים, רבים בפרסום ראשון. מעין בדרך כלל נפתח ביוצר ישראלי חדש, הפעם בחרנו לפתוח בשיר מתורגם על משבר הפליטים העולמי מאת המשוררת הסומלו-בריטית ורסאן שייר שטרם הוציאה ספר שירים מלא (תרגום: עדי בן יעקב). היוצרת הישראלית שפותחת את הגיליון היא מיטל שפירו, הידועה גם כסטנדאפיסטית ובעלת פינה על אירועי השעה, בארבעה שירים עם השורות היפהפיות "משהו לחשש בקוצים היה קיץ\ משהו הרעיש צלופני בחממות \ הרוח הביל השיק לרכל צמרות".  זהו פרסום ראשון שלה כמשוררת. עוד כותב מעניין בפרסום ראשון בכתב עת ספרותי הוא דורון הגלילי, בעל תשובה ממעלות, בממואר גונזו-רליגיוזי משעשע ועצבצב על הנסיעה שלו לקבר רבי נחמן באומן, אולי משהו ששובר את הסטריאוטיפ של מעין כעיתון תל אביבי חילוני.

– 

נאמנות באמנות

– 

אחד הפרויקטים המעניינים בגיליון הוא סדרת תרגומים של ולאד שוסטרמן למוזיקת הגנגסטה ראפ האלימה של להקת קרובוסטוק, משהו שכנראה לא היה יכול להתפרסם באף כתב עת אחר. בגיליון גם שירים של המשורר הפלסטיני-סעודי אשרף פיאד (תרגום: תאמר מסאלחה) שנידון למוות בסעודיה ולבסוף עונשו הומתק למאסר ו800 מלקות על ידי אותם חברים "מתונים" של ישראל. במסגרת ההישגים חסרי השימוש במעין, ערן הדס פרסם שיר ראשון בהיסטוריה שיכול לרוץ בתור תוכנת חשב על הדפדפן. ואחריו שיר עגבים של יהודא ליב בן זאב שכתב לפני 200 שנה להיוולדו של ערן הדס שיר שרצה להוכיח שניתן לכתוב ארוטיקה בעברית.

– 

הפעם בגיליון מבין היוצרים המזוהים עם ערס פואטיקה תהילה חכימי, אלון בר ולראשונה גם פרופ' רועי חסן בשירים שמציגים את המנעד הרחב שלו כמשורר. הגיליון גם גדוש במשוררות ואמניות ממוצא רוסי. כריכת מעין היא עבודה של אמנית הגוף סשה קורבטוב שצילמה את עצמה עם צבר, וגם הכריכה האחורית של 'נאמנות באמנות' היא 'מנקה' יצירה של האמנית החיפאית אנה לוקשבסקי, עם השפעות של עיצוב הכרמלית. בתוך מעין יוצרים רבים ממוצא רוסי כמו מיטל שפירו, אמנית הבית זויה צ'רקסקי, לריסה מילר, וסשה זילברמן בשיר שמספר על שירות צבאי כחצי-יהודיה. גם היא בפרסום ראשון. עוד בפרסום ראשון מלבד מי שצוינו: נובה דובל, יעל סופר, ג'וזפין הדר, אלה מרקוביץ', גרא דוידי, אנה אנוש, ג'ויה ג'וי ויוצרת באר שבעית ממוצא אתיופי הכותבת על חייה תחת הפסבדונים B. במעין עוד: נעם פרתום בשיר תגובה למיקי גלוזמן, ראש החוג באוניברסיטה שלה שמחה על שיטפון השירה הנודע שלה.

– 

בדיקה סטטיסטית, מראה שגם הפעם נשמר רוב נשי קל בין הכותבות והכותבים במעין.

– 

במעין 12 ו'נאמנות באמנות' משתתפים גם משוררים ידועים יותר כמו אהרון שבתאי, קובי ביטון, סיגל בן יאיר, אפרת מישורי, רוני סומק, עדי עסיס, נוית בראל, מתי שמואלוף, אהד פישוף, ואן נויין, תהל פרוש ועוד. כמו כן מתפרסמים סיפורים קצרים של יפתח אשכנזי ועמיר סגל ותרגומי שירה.

– 

שער אחורי

גיליון נאמנות בנאמנות ניכר בשער יוצא הדופן שלו, העבודה 'שמש' של נימה קטלב המציגה את שרת התרבות מירי רגב כשמש העמים. זהו הגיליון הרביעי של החדש והרע, מגזין האמנות היוצא לאור בחיפה בעריכת נטלי לוין. גם הוא מכיל יוצרות ויוצרים רבים ומרתקים ממבחר גילים: ערן נוה, פהד חלבי, שרון פדידה, ליאור יעיש, שי-לי עוזיאל ועוד ומסתיים במחזה בשם 'בקשת תקציב' של יונתן לוי (רפול מהים). המחזה ועוד עבודות הן חלק מתערוכת החרום 'אמנות מנוונת' שאצר בביתו גלעד מלצר.

– 

כתב העת  מעין, שיוצא לאור מאז 2005 ונערך על ידי רועי צ'יקי ארד ויהושע סימון, היה מהראשונים שהחליט למכור רק בחנויות ספרים עצמאיות, בוטיקים, פיצוציות, בתי קפה, ולא בצמד הרשתות. מעין שומר על המחיר הראשוני, מחיר שכר מינימום לפני 10 שנים, 17 ש"ח. מעין הוא גם כתב העת היחיד (ככל הנראה) שמשלם לכותבים והאמנים המשתתפים בו שכר סופרים.

– 

את כתבי העת ניתן להשיג בינתיים בערים הבאות:

ירושלים: אדרבה, ספרים ברחביה, תמיר ספרים.
תל אביב-יפו: תולעת רבין ומזא"ה, ספרים בבזל, צו קריאה, האחים גרין, האוזן השלישית, פיצוציה קינג ג'ורג' 46, הנסיך הקטן, המגדלור, לוטוס, קאימק, סיפור פשוט, נמר נייר ויטל, קפה שפירא, אנה לולו יפו.
רחובות: מילתא
חיפה: גולדמונד, מובי דיק
בארץ ובעולם: אתר אינדיבוק

– 

* \ מרחב ישורון

 

שקל

תחת

שקל

תחת

עין

תחת

עין

תחת

שן

תחת

שן

תחת

רגל

תחת

רגל

תחת

שמש

תחת

שמש

אין

חדש

שמע ישמעאל אדוני אלוהינו אדוני אחד

עוד פרטים על המגזין והיכן ניתן לרכוש אותו www.maaayanmagazine.com