דנה יואלי ביקרה בתערוכתה של גליה פסטרנק

"אופנת נמר"

גלריה P8 הפטיש 1 ת"א, עד 30 בדצמבר

חמישי 16:00-20:00 | שישי 11:00-14:00 | שבת 11:14:00

מה אהבתי:

העבודות נהדרות. מול העבודות ב"אופנת הנמר", אני חשה מיד את הכנות ואת האנרגיה. בפורמטים בינוניים-קטנים, כאלה של שיעורי ציור כמעט, אני חוזה בהפתעה בפריצה חסרת מעצורים של ציורים אל משטחים ומהם אל העולם. הנוכחות שלהם מצחיקה, ססגונית ואפלה, ואני אוהבת את המעבר המנטלי בין מה שנראה בהתחלה כגרוטסקי ובהמשך כמקאברי ופיוטי. הציור הוא היגד כמעט קרנבלי שמקרב כל הזמן בין החיים למוות, מעין מוטציה של ואניטס הולנדי.

אצל גליה פסטרנק נפגשים שני מחוזות: הציור המסורתי ותולדות האמנות בצד אחד, והכח הפנימי האינטואיטיבי שמתקיים כגוש מופשט וחייתי, בצד השני. במפגש בינהם היצירה שלה זוהרת ונולדת, ברמות שונות של גולמיות וגימור, כתופעה חדשה.

הדבר היפה ביותר בעיני הוא שבמקביל ליצירה הסינגולרית נרקמת דמות על, מעין אם-טיפוס כזו, שהיא גם גליה עצמה, היות שהיא נושאת את דיוקנה, אבל היא גם כל הנשים האחרות בתולדות העולם. היא כל הבנות, והאמהות, והעצובות, והשמחות, והעייפות, והרעבות, והמפוחדות והנוטלות את גורלן בידן ואלה שבדיוק מגרד להן, בקיצור כולן. את המשא הזה של שק הנשים ההיסטוריות האלה גליה נושאת בחמלה ובאהבה.

גליה פסטרנק, מי בדלת? שמן על בד, 70X70 ס"מ, 2017

לתערוכה אין אוצר, אם זה הקל או הקשה עליך. אם היית רוצה?

בשבילי זו שאלה עקרונית ומעניינת, כצופה באמנות וכאמנית: מה תפקידו של אוצר ומהי תרומתו של אוצר,  ונראה לי שבמקרה הזה המשק האוטרקי שפסטרנק מקיימת ב"אופנת הנמר" נכון ומתאים. בדרך כלל עקבותיו של האוצר נמצאים בעריכה, ביד התולה ובכתיבה, ולכן נראה הולם שגליה בחרה בתליה ישירה ודעתנית וכתבה בעצמה טקסט פרוע, לא פרשני, אינטואיטיבי ומצחיק. במקרה הזה אני חושבת שזה נפלא.

מי אני?

דנה יואלי אמנית, חיה ועובדת בתל אביב.

בוגרת תואר ראשון ושני מבצלאל אקדמיה לאמנות, וHAW המבורג גרמניה. הציגה תערוכות יחיד בחללים מרכזיים בארץ ובעולם.

תערוכת היחיד שלה "אולימפיה" מוצגת בימים אלה במוזיאון הרצליה לאמנות.

דנה יואלי, סטיל מתוך "אולימפיה", וידיאו חד ערוצי בשבע מערכות, 2017