הדבר הבא: סדנת כתיבה בהנחיית ענת ברזילי ב"חדר קריאה"

מדור מאת יהונתן ה. משעל // שיחות קצרות עם אמניות ואמנים על תערוכות ואירועים עכשוויים.

ענת ברזילי: תמיד כשאני מתבקשת להציג את עצמי אני לא בדיוק יודעת מה להגיד, כי אני הרבה דברים.
אני כותבת, אמנית פלסטית, עיתונאית, מורה, ייסדתי את פסטיבל הפנזינים יחד עם חברים אי שם ב-2011. אולי אפשר לקרוא לי פועלת תרבות. או חשבת תרבות. לא יודעת… הייתי טבחית המון שנים וגם עסקתי קצת בחקלאות אורגנית, בשנים האחרונות אני כותבת פרוזה. היום אני מרגישה שלכתיבה יש יכולת לכלול את כל המיומנויות והמקצועות שרכשתי.

ובתחילת פברואר את פותחת סדנת כתיבה בחלל חדש בעיר. 

ורוניקה ניקול טטלבאום, שהיא קולנוענית וגם המנהלת של חנות הספרים ״חדר קריאה״ באבן גבירול, משיקה חלל סטודיו נוסף לחנות שיהיו בו השקות ספרים, הקרנות, סרטים וסדנאות. סדנת הכתיבה שלי חונכת את החלל.

למה סדנת כתיבה?

היום סדנאות כתיבה נהיו משהו טרנדי, ואני שמחה להיות חלק מהטרנד הזה. כי בסופו של דבר, כתיבה היא פעולה מאוד בודדת. רוב הזמן זה את מול המחשב או המחברת. כותבת. כשנמצאים בתוך תהליך הכתיבה, לא תמיד מתאים לשתף את האנשים הקרובים ביותר אלינו, משפחה, בני זוג או חברים קרובים. זה לפעמים עלול לחבל בתהליך השברירי של הכתיבה, מה גם שרוב הסיכויים שלרוב הם לא יהיו אנשי מקצוע. סדנת הכתיבה בהנחייתי תהווה מסגרת למלאכת הכתיבה. מסגרת שמאפשרת לנו לעבוד ולהתפתח בתוכה. היא תאפשר לנו לשתף את הדברים עם קבוצת שווים, להקשיב לדעות שונות ולא להיות לבד עם הדברים. אני בעצמי נמצאת בסדנת כתיבה של מירי חנוך, וזו המתנה הכי גדולה שנתתי לעצמי. אני רוצה להעביר הלאה את מה שאני מקבלת, וליצור אי נוסף של אמפתיה בעיר.

ורוניקה ניקול טטלבאום ב״חדר קריאה״

הסדנה מיועדת למספר מצומצם של משתתפים כדי לאפשר הזדמנות לכל אחד ואחת לצלול לתוך היצירה שלהם. יהיו לנו עשרה מפגשים ולכל מפגש יהיה נושא מרכזי שנעסוק בו.

סיפרת בתחילת השיחה שלנו על התחומים הרבים שאת עוסקת בהם. מה המקום של כתיבה בחיים שלך?

לפני שנתיים עזבתי את הכתיבה העיתונאית, אחרי שבעשור האחרון כתבתי על תרבות ואמנות בכתבי עת שונים כמו "ערב רב" ובעיתון "כלכליסט". חזרתי לכתוב פרוזה. אני כותבת מאז שאני זוכרת את עצמי, ועדיין המעבר מהעיתונות לכתיבת סיפור היה תהליך מרגש וגם קצת מפחיד. אחרי שנים של מיומנות בכתיבה עיתונאית שמבקשת סוג של כתיבה מעל הדברים עצמם, כתיבה שתפקידה לסדר ולארגן כדי להגיש לקוראים חומר שיש בו הגיון מובנה ותכלית, נסעתי לבריסל לכמה חודשים במטרה לכתוב.

חדר קריאה

למזלי, הספקתי לפני הקורונה. היה לי סיפור, אבל כתבתי אותו בהתחלה כאילו אני כותבת על מישהו אחר. זה היה ממש מבהיל. פחדתי שאיבדתי את הקול הכותב שלי. לקח עוד כמה שבועות ואז, באיזשהו רגע בבית קפה שדמיינתי שהוא מוצב על קריסטל ענק, נזכרתי. זה היה ממש כמו לחזור לעצמי. כאילו כל הזמן הזה הייתי רחוקה שנות אור מעצמי ואז התחברתי וחזרתי הביתה, לכתיבה.

סדנת כתיבה עם ענת ברזילי ב״חדר קריאה״. לינק כאן

10 מפגשים בני שעתיים וחצי, החל מ- 3 בפברואר 2022.
ימי חמישי בין 17:00 -19:30
אבן גבירול 108 תל אביב
פרטים והרשמה: 054.286.9020 או בדוא״ל [email protected]