הדבר הבא: תערוכת יחיד לניל וקארין רומנו במוזיאון ינקו דאדא

מדור מאת יהונתן ה. משעל // שיחות קצרות עם אמניות ואמנים על תערוכות המוצגות עכשיו.

ניל וקארין רומנו: בנות 32, ילידות תל אביב, אמניות אוטודידקטיות המציירות יחד בארבע ידיים.

איפה אפשר לראות עבודות שלכן?

כרגע אנחנו מציגות בשתי תערוכות: "קוראת לאלה", שאוצרות מיכל סבר וקורל דביר. זוהי תערוכה קבוצתית של אמניות מוערכות ומוכשרות שמוצגת במוזיאון בית העיר בתל אביב. אנחנו מציגות בחדר שבקומת הגג עבודות גדולות בצבע, אפשר לקרוא לחדר שלנו ׳מקדש׳. התערוכה רצה כבר שנה לנוכח המצב ותימשך עד סוף החודש. היא אוטוטו נסגרת סופית, קצת חמוץ לנו בלב.

במקביל יש לנו כרגע תערוכת יחיד במוזיאון ינקו דאדא בשם "The Secret World Of The Introverts" באוצרותו של איזי יצחק ג'יברה ,עבדנו עליה במשך שנה שלמה, והיא תמשך עד הראשון ליולי. אנחנו חייבות להודות שמבחינת השראה די פרחנו בשנה הכאוטית הזו והיינו מלאות השראה, גם התפתחנו אומנותית.

בתערוכה מוצגים 28 רישומים צפופים בטכניקה של עט ודיו על נייר, בהן נראים עושר של מצבים והתרחשויות.

'Lovers On The Rooftop' – ניל וקארין רומנו, מתוך התערוכה

איזה מצבים והתרחשויות למשל?

בסדרת הרישומים בשחור לבן מגולם סיפור מתוך עולמנו הפנימי הנע תכופות בין מציאות לחלום ובין הארצי למסטי, תוך שימוש במוטיבים של כאוס, טקסיות, נשיות, פסיכולוגיה, פילוסופיה וניהליזם.
בתערוכה מוצגות עבודות מתוך סדרת הפורטרטים העצמיים בהן אנחנו מופיעות בתור דמויות בעלות כוחות נשגבים, אל-אנושיים. כמו כן, מוצגים גם רישומים העוסקים בקשרים שבין נשים, בקשר התאומי, בכוח היצר, במאגיה, באמונות ובדת.

'its a kafka high, you feel like a bug' – ניל וקארין רומנו, מתוך התערוכה

איך אתן עובדות יחד? ספרו על תהליך העבודה שלכן.

רוב הציורים והרישומים שלנו מתחילים כשאנחנו חושבות יחד על נושאים שיש לנו עניין בהם. לאחר מכן אנחנו בוחרות את הפן המסויים שבו נתמקד. כל אחת לוקחת לעצמה דפים קטנים כדי להכין סקיצות לחוד; סקיצות אינטואיטיביות מהירות שלאחר מכן אנו מראות אחת לשניה ומאחדות אותן לסקיצה משותפת. שתינו שותפות באופן מלא לתהליך היצירה. אנחנו אוטודידקטיות, מעולם לא למדנו אומנות, שתינו לא מאמינות במסגרות, תמיד מרדנו והדבר שהכי כיף לנו בתהליך היצירה הוא להמציא טכניקות משלנו ובטח שלא ללכת אחרי חוקים.

'Dancing with crocodiles' – ניל וקארין רומנו, מתוך התערוכה

מי בכל זאת נותן לכן השראה?

אנו שואבות השראה מעולם הקולנוע, מבמאים כמו קרוננברג, לינץ', פולנסקי, קתרין ברייה, הנקה, גספר נואה, וונג קאר וואי, ג׳ים ג'רמוש, קסבייה דולן, קישלובסקי וסופייה קופלה. תמיד אהבנו קולנוע קשה ונוקב. אנחנו גם אוהבות את תקופת הציור האקספרסיוניסטי של רפובליקת וויימאר, כשהאקספרסיוניזם פרח בעיקר בגרמניה. וכשאנחנו יוצרות אנחנו מאזינות ברקע למוזיקה שאוהבות. למעשה קשה לנו ליצור בלי מוזיקה.

איך הגעתן לעשיית אמנות?

שתינו לא נשים של מילים ובאמנות אנו מוצאות סוג של מפלט. קל לנו הרבה יותר להביע את עצמנו. תמיד הרגשנו אווטסיידריות וזרות בעולם. אמנות גורמת לנו להרגיש שייכות, שיש לנו מה לתת לעולם. אנחנו חיות בשביל האמנות.

'Forbidden Prayers' – ניל וקארין רומנו, מתוך התערוכה

בחרו דימוי של אמנ/ית שאנחנו חייבים להכיר!

הציור של ג'ורג' גרוס  "The Suicide". אנחנו אוהבות כל פרט ומשיכת מכחול ביצירה הזו.  היא נוגעת בנו.

George Grosz, 1916 oil on canvas
Tate Modern, London, UK
100×77.6 cm

“The Secret World of the Introverts” – תערוכת יחיד לניל וקארין רומנו
אוצר: איזי יצחק ג'יברה

מוזיאון ינקו דאדא, עין הוד

עד: 1.7.21