הדבר הבא: ״פי האמת״, תערוכת יחיד לנעמה רוט ב׳אופנובנק׳

מדור מאת יהונתן ה. משעל // שיחות קצרות עם אמניות ואמנים על תערוכות המוצגות עכשיו.

נעמה רוט: בשנה האחרונה אני חיה ועובדת בתל-אביב. לפני כן חייתי בבריסל שם גם עשיתי את התואר השני שלי. הקורונה קצת טרפה את הקלפים ובינתיים אני זורמת.

איפה אפשר לראות עבודות שלך?

במרשתת- www.naamaroth.com או למיטיבי לכת במספר מוקדים בעיר. כרגע בבית האדריכל וארטיסט הוטל בהן מוצגות עבודות קבע, ובתערוכה ״קוראת לאלה״ בבית העיר שעומדת להסגר בסוף החודש.

יש לך תערוכה חדשה בשם ׳פי האמת׳, מה תוכלי לספר לנו עליה?

התערוכה שהייתה אמורה להפתח אי שם באוקטובר, נוצרה מתוך ועבור החלל של האופנובנק. חלל התערוכה יכול להכיל צופה אחד בלבד, וכנראה שזה בהשפעת המגפה על תהליך היצירה טרום עידן החיסונים. בכלל, אני מרגישה שרוח המגפה מרחפת על פני התערוכה.
העבודה מתייחסת לזיכרון ילדות ויזואלי שלי, של פסל מאיים שהוצב בעבר בדיזינגוף סנטר וידע לקרוא בכף היד. רק לאחרונה הבנתי שהוא בעצם רפליקה זולה של הפסל המפורסם ׳פי האמת׳ ברומא.
בתערוכה באופנובנק אני מתייחסת לאותו זיכרון ובונה סביבו מיצב אור-קולי, רק ללא האלמנט הקולי.

נעמה רוט, מתוך התערוכה

ברור, אני זוכר את הפסל הזה, הוא תמיד היה נראה לי קריפי. איך היה להפוך אותו מזיכרון לעבודה? 

תהליך העבודה כלל בעיקר הרבה ניסוי וטעייה בסטודיו שלי- גם עבודה בחומרים שלא עבדתי איתם לפני זה כמו עיסת נייר, וגם ניסויים של עבודת האור. מה שמפחיד באמת בעבודה הזו זה שעד שהכל לא עמד לא יכולתי לדעת איך זה יפעל ויראה. כמעט עד יום הפתיחה עוד לא ראיתי את התוצאה הסופית. פחד אלוהים.
חלל האופנובנק נמצא בתוך הסטודיו של יואב ווינפלד ועומר שיזף והם האוצרים שלו. העובדה ששניהם גם אמנים הפכה את כל העבודה למשותפת- מהפרטים הקטנים עד לגדולים. אומר בזהירות שכל התהליך עם יואב ועומר היה לא פחות ממושלם- אוטופיה קיבוצית שיוויונית בין אמנים לאוצרים. אפשר רק לקוות שזה לא יגמר כמו רוב האוטופיות.

נעמה רוט, מתוך התערוכה

איזו תערוכה ראית לאחרונה ומה תוכלי לספר עליה?

התערוכה האחרונה שראיתי הייתה ״מתוך האוסף״ של אורי זמיר שבמקרה הייתה גם באופנובנק- סיקרן אותי לראות איך הוא טיפל בחלל ובאובייקטים בתוכו. משהו בנתונים המובהקים של החלל – קנה המידה שלו, העובדה שהוא בתוך סטודיו פעיל ובסניף בנק לשעבר-מאפשרים קריאה נוספת של העבודות ובמקרה של אורי זה עבד מצוין.

עוד משהו שתרצי לשתף?
יחד עם פתיחת התערוכה שלי נפתחה במתחם הסטודיו בנק תערוכה נוספת של האמן עירא שליט, ובמקביל נמשכות ההקמות לתערוכתו של טמיר ליכטנברג בלובי הבניין. מוזמנים בחום! אני שם בשישבת ושאר הזמן בתיאום מראש.

בחרי דימוי אחד של אמנ/ית שאנחנו חייבים להכיר!

אקריליק על עץ, קוטר 44 ס"מ. Bocca Della Verita, אמצע שנות השמונים

כיאה וכראוי, מצרפת את הציור "פי האמת" של מיכאל סגן-כהן. אפשר לפנות שעה קלה ולקרוא את השיחה המרתקת הזאת על העבודה.

״פי האמת״ – תערוכת יחיד לנעמה רוט בחלל האופנובנק שבסטודיובנק

אוצרים: יואב וינפלד, עומר שיזף

עד: שבת, 13.5.21
שעות פתיחה:
ימי שבת, 14:00-11:00
או בתיאום מראש במייל [email protected] או בטלפון 0547845523
בן יהודה 71, קומה 3, תל אביב

איוונט: https://www.facebook.com/events/487374155629272