הדבר הבא: ״שירת הזכרים״, תערוכת יחיד לליאת דניאלי

מדור מאת יהונתן ה. משעל // שיחות קצרות עם אמניות ואמנים על תערוכות המוצגות עכשיו.

ליאת דניאלי: אמנית רב תחומית בוגרת המדרשה לאמנות בית ברל (2013) וחברת גלריה אלפרד. מייצרת מייצבים המשלבים ביו ארט, פיסול, וידאו, מדיה דיגיטלית. העבודות שלי סובבות מחקר חומרי מדעי וביולוגי. יש לי צורך שהאמנות המוצגת תחיה, ולכן האובייקטים הפיסוליים לרוב נושמים (מנועים וחיישנים) או אורגניים, והם משתנים כל הזמן. בשנים האחרונות המחקר שלי ממוקד ב׳סופר אורגניזמים׳ בנסיון להבין את המנגנון שלהם ולייצר להם את התנאים שיוכלו להשתתף ביצירת האמנות. בעבודות קודמות יצרתי פסלים מתפטיר (פטריות), עבדתי עם מיקרואורגניזמים (צלולוזה בקטריאלית) שגידלתי, יבשתי ותפרתי. העבודות דורשות הקשבה והתבוננות ולא מאפשרת שליטה ובכך כל תערוכה פותחת דלת לממד המשתנה של הלא ידוע.

איפה אפשר לראות עבודות שלך?
כרגע מציגה תערוכת יחיד בשם ״שירת הזכרים״ בגלריה אלפרד בתל אביב. בעבודה הנוכחית אני עובדת עם דבורים, ותכף אספר עליה יותר.
אפשר גם לראות עבודות שלי און ליין:
באתר שלי, בפייסבוק ובאינסטגרם.

ליאת דניאלי, מתוך התערוכה. צילום: יותם איתן

ספרי על התערוכה שלך בגלריה אלפרד.
התערוכה חיה ומשתנה כל הזמן וצריך להגיע להשקות אותה כל יום. יצרתי מיצב שמוצג בשני מוקדים, על הגג ובחלל הגלריה. על הגג הצבתי סיטאר בעל תיבת תהודה מוגדלת ובתוכו כוורת דבורים פעילה. הסיטאר מוצב בלב גינת פרחי-בר מקומיים וצמחים צופניים שנזרעה ונשתלה במיוחד עבור הדבורים. זאת מעין מערכת חיים עצמאית ורוחשת, מוקפת בבנייני דרום תל אביב וצמודה לאתר הבניה של הרכבת הקלה. לפעמים כשהדבורים יוצאות מפתח הסיטאר, תנועת הכנפיים שלהן פורטת על מיתרי כלי הנגינה. במקביל בניתי מיצב בתוך חלל הגלריה , שמשלב מגוון טכניקות ומדיומים ומדמה את התחושה של להיות בתוך כוורת. זימזומי הדבורים ומנגינת הסיטאר מהדהדים מהגג אל חלל הגלריה "בשידור חי" ומשתנים תדיר.

בכניסה לגלריה פרוסות יריעות דמויות עור שעשויות מצלולוזה בקטריאלית אותן גידלתי, ייבשתי ותפרתי . במרכז החלל יש מבנה דמוי מסדרון צפוף, עשוי מסגרות עץ ודונג ועליהן מתוחים מיתרים. המסגרות הן הגדלה לפרופורציות אנושיות של מסגרות הדונג שבכוורות דבורים. על הקיר ממול, יריעת נייר בגודל 250*120 עשויה סיבי קוזו (עץ תות) וצבועה בצבעים שהפקתי מאבוקדו. בחדר הקטן של הגלריה 4 עמודי פרספקס בתוכם פרלייט וזרעים של תלתן חקלאי ומנורת גידול. בצד שמאל של החדר שפתיים שמתוכם בוקע סאונד. זוהי עבודת סאונד של האמן חגי אייזנברג עם הקלטות מקבוצת ווצאפ של מגן דבורים אדום.

ליאת דניאלי, מתוך התערוכה. צילום: יותם איתן

איך עובדים עם כוורת דבורים? איך מתחיל פרוייקט כזה?
הפרויקט החל להיווצר בראשי לפני 6 שנים, גרתי בהאנגר שהיה צמוד למכוורת. יום אחד ישבתי לבד בהאנגר ושמעתי פריטות על גיטרה. לא הבנתי מאיפה בוקעת הנגינה, שנשמעה לי ממש קרובה. כשניגשתי לגיטרה ראיתי שדבורים מסתובבות סביבה והן אלו שפורטות על המיתרים. באותו רגע הבנתי שאני הולכת לבנות כלי נגינה שתיבת התהודה שלו היא כוורת. לקח הרבה זמן להבין איזה כלי יתאים לעבודה. חיפשתי כלי שנשמע כמו שירה אנושית ושיש לו הדהוד. הסיטאר הוא מושלם לזה. האתגר הבא היה להבין איך לבנות אותו. בשלוש השנים האחרונות עבדתי בצמוד ליוסי אוד, איש שאוהב דבורים ומחנך בשיטה ביו דינאמית. הוא עזר לי להבין מה התנאים שהדבורים צריכות כדי שאוכל לבנות עבורן בית. את הסיטאר בנה גידעון ויגרט, אמן בעץ שבונה כלי מיתר. הגינה הוקמה בעזרת תמיכה מאוד רחבה של אייל פריידמן, אגרונום מנטפים. בדצמבר הצטרפה הדסה כהן האוצרת, ומאותו הרגע ליוותה את התערוכה במסירות ובחדות ולקחה חלק פעיל בהקמה שלה. עדיין, שיתוף הפעולה העיקרי בפרויקט, בעצם, הוא עם הטבע.

מסגרות עץ ודונג, ליאת דניאלי, מתוך התערוכה. צילום: יותם איתן

איזו תערוכה ראית לאחרונה ומה תוכלי לספר עליה?
התערוכה האחרונה שהשאירה אותי פעורת פה הייתה של ניבי אלרואי במוזיאון הרצליה. קראו לה "תהום מריאנה", וזאת היתה תערוכה שהטוטאליות וההמצאות הרבות בה ריגשו אותי. אני הכי נהנית שהאמנית מאפשרת לראות את השכבות שמהן מורכבים החלומות שלה.

עוד משהו שתרצי לשתף?
כן. אני מלמדת ביו ארט. בניתי סדנאות שמאפשרות ללמוד לגדל ולייצר את כל החומרים שאיתם אני עובדת. אני מלמדת חשיבה חומרית בתוך סביבה המאפשרת מחקר ופיתוח. בסדנאות אפשר ללמוד לייצר נייר מסיבים שונים, לגדל תחליפים לעור, לגדל קריסטלים, ולייצר אובייקטים מפטריות.

בחרי דימוי אחד של אמנ/ית שאנחנו חייבים להכיר
בחרתי בעבודה של קבוצה שנקראת Mediated Matter הפועלים ב MIT Media Lab בקייברידג'. זאת עבודה שתוכננה על ידי צוות חוקרים, הודפסה על ידי רובוט, עוצבה על ידי מים ומורכבת מחומרים שמצויים בשריון של חרקים, עצים ואפילו גוף האדם.

״The aguahoja pavilion״ by Neri Oxman and the mediated matter group, MIT, 2019

"שירת הזכרים״ תערוכת יחיד לליאת דניאלי בגלריה אלפרד
אוצרת: הדסה כהן

שיח גלריה און ליין בשבת הקרובה ה28.3 בשעה 12:00
*התערוכה תוצג גם לאחר שיסתיימו הוראות הסגר בנוגע לנגיף הקורונה.
לינק לשיח גלריה ועידכונים כלליים יפורסמו באתר של גלריה אלפרד ובדף אמן של ליאת דניאלי