היהודי הנודד בשבת

הפקה, צילום וסטיילינג: אניה קרופיאקוב

לכבוד פתיחת תערוכת יחיד של תמר לצמן שתיפתח ביום חמישי ה- 9 ביולי 2015, בשעה 20:00 בגלריה אלפרד. אוצר: אודי אדלמן

לצמן עוסקת בצילום סטילס ווידאו. היא בעלת תואר שני של School of Visual Arts, NY וזוכת מענק מכון שפילמן לצילום לשנת 2012. עבודותיה הוצגו בארץ ובעולם.

אודי אדלמן אוצר התערוכה, פועל גם כאוצר ומנהל מחקר וקשרי אקדמיה במרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית, חולון. אדלמן גם עורך שותף של "מפתח: כתב עת לקסיקלי למחשבה פוליטית" היוצא לאור במרכז מינרבה למדעי הרוח.

תערוכת היחיד החדשה של תמר לצמן עוסקת בדמותו של היהודי וביחסו אחוז התזזית לאירופה. לצמן מייצרת פוטוגרמות של צמח היהודי הנודד ומהדהדת את דמות היהודי כשאלת מחקר בביוטופ. בעבודות הוידאו, הצמח מתעורר לחיים והופך ממושא בחינה מדעית למה שלא ניתן לזיהוי או חיזוי. הוא הופך מרדוף לרודף, ממושא לשאלות לדורש תשובות. המוזיקה מושאלת מתוך הסרט "הדיבוק" ומסמנת את האופן בו היחס של נרדפות-רדיפה משכפל עצמו בכל. מה שהתחיל כמסע של לצמן לבירור מקומו של היהודי מסתעף והופך לאובססיה בהתחקותה אחר חנוך קון, מלחין "הדיבוק". ככל שהחיפוש מתמשך הוא מגלה עצמו כאובססיבי, מחקר משתכפל, הולך ומתכנס לדקויותיו ודמויותיו, מפתח שפה פנימית של דימוי, צבע וקול, צלילים שהם משפטים שלמים של רעד ותנודה. מה שהתחיל כמחקר פסבדו מדעי אודות היהודי הופך עצמו ובעצמו להיות הדיבוק של האמנית ביצירת גוף העבודה ושיקופו של הבלתי ניתן למחקר.

שיח גלריה בהשתתפות האמנית והאוצר יערך ביום שישי ה-17 ליולי בשעה 12:00

נעילה: 31/7/15

2

3

4

5

6

7

8

9