השקה כפולה ב'סטודיו בנק' ★ גיליון 15 של 'מעין' ו"ספר הקפה" של רועי צ'יקי ארד

הערב 28.12 תתרחש ההשקה של כתב העת מעין, המאורע הלוהט/מביך השנתי של עולם השירה העברי ועל הדרך גם השקת 'ספר הקפה' הבינלאומי מאת רועי צ'יקי ארד, שיצא ב59 שפות. *ההשקה תכלול הקראות שירה, מוזיקה וריקודים וכן פרויקטים מיוחדים לאירוע ורב-שיח בנושאי ההווה הישראלי, תחת הכותרת "רעיונות".

משתתפים:

שירה: אהרן שבתאי, לריסה מילר, אפרת מישורי, אלפרד כהן, עדי קיסר, דנה מרקוביץ, תהל פרוש, תמרה מובשוביץ, עידו פוקס, ערן הדס, קים מידן וצ'יקי.

מוזיקה: גיאגיא ואיילו, זאב טנא, הכפית המעופפת, ברונז אדישן, אלי זולטא, יעל בירנבאום, סוללה ובטשיטקרייזיס.

בחללים הנוספים:

דיון פתוח, מבוליביה ועד ליתיום, טעם רע כפרויקט מאתגר שהפך לפרויקט שלטוני ועוד – עם ארי ליבסקר, נועם יורן, קלודט זורע, תמר קצירי ועוד בהנחיית יהושע סימון.

אירוע מיוחד – בכורת מופע הסאונד הפואטי, "אנסמבל סלון הדחויות": חברות האנסמל ינגנו על גבי הקלטות שיר הקפה בשפות שונות: מרוקאית, צרפתית, ערבית, ליטאית, יורובה, לטבית, סינהלה, פינית ועוד. סלון הדחויות הן כרמל ברנע, מירון גלזר, נדב מלמד, תמר פיזיק, דגנית אליקים.

מנחה כריזמטית: תמר קצירי

תקליטן הדגל: אוטרקי

עיצוב הזמנה: אבי בוחבוט, דימוי: רועי מנחם מרקוביץ'. תגיעו בזמן ותקבלו בירה מכבי.

מעין מתפרסם כבר 15 שנה ולראשונה יוצא יחד עם מוסף פנימי בשם "רעיונות" העוסק בנון פיקשן, לצד  המרקחת הידועה של כתב העת, של שירה ופרוזה ממיטב הכתיבה החדשה, העברית והמתורגמת.

מוסף "רעיונות" נפתח במאמר "הכפיל" מאת יוני רז פורטוגלי. בעקבות גילוי תמונה של איש ארגון "השומר" הנראה כבן דמותו של הכותב, פורטוגלי מתחקה אחר תעלומת מין ורצח עלומה מראשית הישוב. "הסטטיסטיקאית" הוא שמה הבדוי של סוקרת הלשכה לסטטיסטיקה שנכנסת לבתים כחלק מהסקר הלאומי. לרעיונות היא מביאה יומן סוריאליסטי של ישראל המתפוררת. יהושע סימון ב'אצולת הכפית' מתאר את הבחירות הישראליות כטקס שחזור אינסופי של הנכבה. המשורר ערן הדס על שני אלמנטים בספר השירה "כֻלנה" של נעה שחם, מספרי השירה הטובים של השנה. "מי ירה בגיל נעמתי?" הוא קיצור של פרוטוקול שיחה עם גיל נעמתי, שנורה ברגלו בעת הפגנה נגד הגדר, המשולב בסקירה זריזה של עולם משחקי המחשב. בין הטקסטים משולבות יצירות אמנות של זויה צ'רקסקי, אלכס פרפורי, רוני חג'ג' ועוד.
גיליון מעין, היוצא כבר 15 שנה, נמצא בקדמת השירה החדישה בישראל, כשרשימה ארוכה של משוררות ומשוררים צעדו את צעדיהם הראשונים על דפיו הזולים. בגיליון הנוכחי כעשרה משוררות ומשוררים בפרסום ראשון. לצדם, אלפרד כהן בשיר שסוקר את השירות הצבאי המפואר שלו כנהג של להקה צבאית, יודית שחר על עובדות סופר יוחננוף, חבצלת שפירא על הזיהום במפרץ חיפה, אלכס בן-ארי בסדרת רנגה בשם 'חשבנו שלא נמות'.
בתחום הפרוזה, ארי ליבסקר על נסיונות רומנטיים של במאי תיאטרון ישראל בסיור בין כפרי גאנה, ואן נויין בסיפור יוצא דופן על גיבור ויאטנמי שמוצא את עצמו בשיכון דולף בשדרות, יונתן לוי במחקר על הזרע של אסירים בטחוניים וסיפור קצר של הסופר הארגנטינאי פבלו קצ'אז'יאן שנשלח במיוחד למעין (עברית: תמי רובין) על מלחמה כושלת. זהו הגיליון השמנמן ביותר של מעין, עם 160 עמודים וכ-80 משתתפים, שכולם זוכים לקבל דמי סופרים.כתב העת מודפס באלפי עותקים ומחירו 10 ₪. לרכישה בחנויות העצמאיות בלבד.

"ספר הקפה" הוא ספר יוצא דופן בנוף המו"לות הישראלית, למעשה זהו שיר אחד קצרצר מאת רועי צ'יקי ארד, "הקפה", מתורגם ל59 שפות על ידי משוררים ומתרגמים מרחבי העולם, משבדית ומלטזית ועד יורובה ואימוג'י שיצא בארצות הברית במהלך שהותו של ארד ברזידנסי קצר באיווה סיטי. זו ההשקה הראשונה של הספר בישראל, לאחר השקה באיווה סיטי והשקה בשיקגו.

"סטודיו בנק" הוא פרויקט אמנות זמני הממוקם בבניין בעל 7 קומות בבן יהודה 71, תל אביב-יפו, על הגדה המערבית של הרחוב. הבניין שמשמש כעת את הפרויקט, שימש בעבר סניף ראשי של בנק ועתיד להפוך למלון. זמניות הפרויקט –הוא מקור העניין שלו. הבניין שנותר ריק על ידי הבנק למשך שנתיים, מתמלא כעת מחדש בפעילות יצירתית.

הצטרפו לאיוונט

maayanmagazine.com

מפת חנויות