השקת גיליונות חדשים של מעין, מערבון וספר ראשון בשפת הסימנים Fa‏

מעין 14 לשירה, ספרות ורעיונות ★ מערבון 11 לקולנוע ★ וספר ראשון בשפת הסימנים Fa‏ מאת תמי אסולין

חמישי 14.6 19:00 השקת מערבון במקרר, החשמונאים 90 ת"א לאיוונט

רביעי 20.6 19:30 השקת יםFa של תמי אסולין, תולעת ספרים מזא"ה 7 ת"א לאיוונט

שבת 30.6 23:00-20:00 השקת מעין בברקפסטקלאב, רוטשילד 6 ת"א לאיוונט ★ אירוע מרכזי

חמישי 12.7 השקת מעין הצפונית בבורדל, רחוב הנמל, חיפה

שישי 27.7 השקת מיזם סודי של מעין בט"ו באב

 

לאחרונה יצאה אריזה משולשת ענקית שכוללת את גיליון 14 של כתב העת לשירה מעין, גיליון 11 של מגזין הקולנוע מערבון וספר השירה יםFa מאת תמי אסולין, ספר השירה הראשון בישראל בתחביר שפת הסימנים פא.

 

בגיליון מעין נוטלים חלק לא פחות מ76 יוצרים ויוצרות, מהם תריסר בפרסומם הראשון (ביניהם אליהו זינגר שמגדיר עצמו "אברך לפרנסתו ואנוס"). הגיליון נפתח ברגל חברתית עם שיר יפהפה של לריסה מילר על אביה, שעבד תדיראן בימי ילדותה בנצרת עילית, ובשיר של מיטל נסים על קללת הקריון, וגם יודית שחר על תיאום מס של משוררת ורגב אלהרר על הסניטרים הערבים בפנימית א' המטפלים בסבתו שרק רוצה למות. ברוח השעה, שירים רבים משתמשים בפואטיקת נכסי דלא ניידי. למשל השיר הילה זאנה האשקלונית על סקס ונדל"ן ("תל אביב כבושה\ עזה כבושה\ אשקלון פגוזה\ וחיפה\ תיכבש תופגז תולאם"). בהמשך, תיק של טקסטים בנושא הערצה לספורט: יפתח אשכנזי על התמכרותו לשחיה, גיא פרחי על מסע צליינות אל הטניסאית ווזניאקי וירדן בן-צור בשיר אהבה לאולה גונאר.

בתחום הפרוזה, ריטה קוגן בממואר על פגישה משונה עם אב ביולוגי במשפחה קרועה של עולים מרוסיה וגלעד כץ על יוחאי שמנסה להיכנס לכנסיית השטן. בגיליון מפורסם פרק ראשון בעברית מספרו של מקסים קומר-מישקין 'הלילה של ולדימיר' בתרגום רועי רוזן שמתאר את הדיסטופיה של עידן פוטין, תרגום ראשון בעברית של 'התנין' של צ'וקובסקי, כמו כן, מאמר מעניין של נעם יורן על תופעת העדר בעידן הרשתות חברתיות וימי השיימינג, ויוני רז פורטוגלי עם הספדי ספרות של פוליטיקאים. עוד משתתפים: תהילה חכימי, אהרון שבתאי, רון דהן, דנה מרקוביץ, שגיא אלנקוה, יואב עזרא, רועי צ'יקי ארד, פרנק אוהרה וואן נויין. הכריכה הקדמית היא עבודה משותפת של  האמנים החיפאים סנא ג'מאליה והייתם חדאד על פי "יחרב ביתכ" של אבו מאזן לדונאלד טראמפ, ובכריכה האחורית ביבי השחור של הראל לוז. לוז גם תרם עבודה מסדרת הציורים שלו ממשפט נוחי דנקנר. הוא הגיע ל20 דיונים בבית המשפט כדי לאייר אותם באופן עצמאי.

גם למגזין הקולנוע מערבון גיליון עשיר במיוחד. כתבת השער של סמדר זמיר על הבמאית הראשונה בישראל, אלידע גרא וסרטה 'לפני מחר'. סקירה של יואב טל את סרטיו של הבמאי הסודי אביגדור וייל, בני בן-דוד על פרדוקס הקו-פרודוקציות, הבמאית יעל קיים קוראת להעניק פרס מפעל חיים למיכל בת-אדם, נטלי ברוך בראיון עם פריד אסלאם על מוזיקה ופוליטיקה במדינות ערב, עמית איצקר בראיון עם אסא אופק מהאוזן, אלה שוחט מספידה את דוד בן שטרית ויונתן גל מביא את מאחורי הקלעים של #מיטו. עוד בגיליון: הקליפים של קנדריק לאמאר, בר רפאלי, וודי אלן, זוויאגינצב, רועי רוזן,  ספילברג וכמובן המדור 'ראיתי ש'.

 

יחד עם גיליון מעין יוצא לאור, גם ספר השירים יםFA של תמי אסולין, משוררת הכותבת בתחביר שפת הסימנים FA, השפה המדוברת בין חרשים ובין עצמם שנאבקה מול ממסד העברית מלחמת שחרור של ממש.

 

מעין נמכר רק בחנויות העצמאיות. חבילה משולשת עולה 17 ₪, שכר המינימום לשעה בזמן הגיליון הראשון. מעין הוא מהיחידים בכתבי העת לשירה שמשלמים לכותביהם. במהלך הקיץ יתקיימו השקות בתל אביב, בחיפה ובדרום לכתב העת וכן השקה נפרדת לספרה של תמי אסולין.

maayanmagazine.com

עורכים: רועי צ'יקי ארד ויהושע סימון