השקת חזית חדשה לבית האמנים בת"א ★ יצירתה של האמנית רתם רשף

"עדן בשתי מערכות"

פרויקט החוצות החדש של רתם רשף על חזית בית האמנים בתל אביב, "עדן בשתי מערכות", מבקש לשלב בין הפלטפורמה של המרחב הציבורי לבין שעת הבחירות המתקרבת, בכדי להציע פעולה חזותית אקטיביסטית שאולי תהדהד מעבר לגבולות שדה האמנות ותשפיע על התודעה החברתית והפוליטית של הצופים.

שני ציורים יוצגו זה אחר זה במהלך החודשים הקרובים – לפני הבחירות, ואחרי הקמת הממשלה החדשה בהתאם לתוצאות הבחירות . הציורים לקוחים מתוך פרויקט חדש ומונומנטלי – ״עדן (פרקים בתולדות הישוב)״, אותו יצרה הציירת רתם רשף במהלך השנתיים האחרונות, ושזו חשיפה ראשונה מתוכו.

גוף עבודה זה, הפוליטי והנרטיבי ביותר של האמנית עד עתה, מגולל באופן מופשט אלמנטים מתוך התהוות החברה הישראלית, וספציפית ביחס לאדמה ולהתיישבות.

המניע מאחורי פרויקט זה הוא להציג באמצעים ציוריים ורגשיים, מרומזים ואבסטרקטיים, את המסע והתהליך שעברה החברה הישראלית מטרום הקמת המדינה ולאחריה, ועד לימינו אלה.

״עדן בשתי מערכות״ שואל – מה בין המדינה הקיימת ובין משאלות הלב של מקימיה? האם ישראל הולכת ומתרחקת מגן העדן המובטח של חברת מופת ואור לגויים, או שמא מסיימת את הקפת המעגל ודוקא מתקרבת אליו? האם בכלל הבטיחה המדינה להיות גן עדן לתושביה ואזרחיה או שמא הם מלאכי השרת שלה?

המערכה הראשונה נפתחת והיא מציגה מה שנדמה כשני קטבים – האחד עשוי שני כתמים ארגמניים, בוציים ומדממים בקומפוזיציה שתלטנית וסוגרת מימין ומשמאל, והשני אלומה ירוקה-כחלחלה של כפות דקלים המניצה ביניהם. הקצוות משתלחים ומאיימים, קדומים ומוכים, אך במרכזם פועם לב ירוק שטרם התכלה, המסמל צמיחה ואופטימיות.

התערוכה מעוניינת להציע אופק אופטימי, ולהזכיר לקהל הצופים את הפוטנציאל שלהם להשפיע על הבחירות המתקרבות, ויותר מכך – להשפיע לטובה על האופן בו כולנו חיים כאן.

התערוכה תוצג 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. הקהל מוזמן.

הצטרפו לאיוונט

www.rotemreshef.com