השקת ניסוי חברתי-אמנותי מאת שחף דקל וערן הדס "ניסוי מאפו" – גשר המוות/החיים

 –

ערב השקה ביום חמישי 15 בפברואר בשעה 20:00 

שישי 16.02 בין השעות:11:00-15:00

שבת 17.02 בין השעות 11:00-15:00

שיח עם היוצרים: יום ושעה יום שבת בשעה 12:00

בית קנדינוף, הצורפים 14, ת"א – יפו. כניסה חופשית

 –

"ניסוי מאפו" הוא מיצג המאפשר לקהל לגלם דמויות בסיפור העוסק בהתמודדות עם דיכאון דרך טכנולוגיה.

גשר מאפו בקוריאה מהווה יעד התאבדויות מועדף, וחברת סמסונג מנסה לפתור את הבעיה תוך שימוש בטכנולוגיות של תאורת חיישנים, תמונות של אנשים שמחים וטקסטים מעודדים בסגנון עוגיות מזל. בהשראת הגשר מייצר "ניסוי מאפו" סימולציה, בה מגלים המשתתפים, באמצעות ותוך תלות בכלים טכנולוגיים, את מצבם הנפשי ואת מידת היענותם ויכולתם לסייע לאדם במצוקה.

ניסוי מאפו הינו סימולטור של שני אנשים והשימוש בו הוא כמשחק מחשב. המיצב כולל שתי עמדות מחשב ומוצג כניסוי חברתי אמנותי למשתתפים. עמדת הדכאוני בגשר המוות ועמדת עובר האורח בגשר החיים.בעמדת הדכאוני, המשתתף מתבקש לענות בכנות על שאלות ממבדק פסיכולוגי ידוע לגבי מצבו הנפשי לפני שיחליט אם הוא קופץ מהגשר. כל שאלה עליה הוא עונה מקדמת אותו לקראת מטרתו שהיא הבחירה בין חיים למוות.

באותו הזמן, המשתתף השני לוקח את עמדת עובר האורח בגשר החיים. ומטרתו בניסוי היא להציל את חייו של הדכאוני. ארגז הכלים שלו להציל את הדכאוני מקפיצה למותו בזמן קצוב הם: שליחת אימוג'י, שינוי צבע המסך של הדכאוני, שליחת סרטוני השראה רגשניים וחלון צ'אט. בכלים אלה ורק בהם חייב עובר האורח לנסות לשכנע את הדכאוני מלקפוץ מהגשר.

כשהדכאוני מסיים את השאלון, הוא מקבל את תוצאת המבדק שלו על מצב הדיכאון שלו ואז ניתנת לו הבחירה בין חיים למוות. אם הוא בוחר במוות, עובר האורח מקבל הודעה על כך ומסיים את תפקידו בניסוי.

הדכאוני מקבל אפשרות לבחור מילות פרידה, ואז מתוך המילים שנבחרו המחשב מייצר עבורו שיר פרידה מהחיים. השירים מודפסים לאסופת שירי קינה ומוצגים גם כעבודת סאונד המלווה את הניסוי בזמן התערוכה.

 –

וידאו מהשקת "ניסוי מאפו" בירושלים, בית הנסן:

https://www.youtube.com/watch?v=_zzW0Ik0Sts

מקורות השראה: https://www.youtube.com/watch?v=LYMWPSKpRpE

https://www.youtube.com/watch?v=BPD-Hni11BM

שחף דקל הינה אמנית רב תחומית. יצירתה עוסקת ברבדים שונים של שפה ואמפתיה והדרך בה הם באים לידי ביטוי בחוויה האנושית. דקל ניגשת לנושאים אלה מזוויות שונות בדרכה הייחודית לספר סיפור באמצעים מינימליים.

דקל הציגה את עבודתה בין השאר במוזיאון הרצליה, מוזיאון פתח תקווה, מוזיאון טואטל (סיאול, דרום קוריאה), בית התפוצות, מוזיאון נחום גוטמן תערוכת יחיד בפרייבורג, גרמניה ועוד. עבודות הוידאו שלה השתתפו בפסטיבלים והקרנות: דוק אביב, פסטיבל סרטי העיצוב מילאנו, לופ ברצלונה, סינמטק תל אביב, בית ביאליק ועוד.

בסדרת הרשת הדוקומנטרית "י(ו)צרים", מזקקת דקל את השפה הייחודית של כל אמן ואמן, הבאים מדיסציפלינות שונות. דקל יזמה את הסדרה, מתעדת את היוצרים בסביבת העבודה שלהם ומאפשרת לצופים הצצה לתהליך היצירה. הסדרה פעילה ברשת מ 2014 ובמסגרתה הופקו מעל ל- 60 סרטים, בסיוע של מפעל הפיס ומשרד החוץ. 

www.meidale.com | www.israelicreators.com

ערן הדס הוא משורר ואמן העוסק בחיבור בין ספרות לבין תכנות ומדעי-המחשב. הדס הוא האמן האורח לשנת 2017 של המכון הטכנולוגי של קליפורניה (קלטק). הציג בפסטיבלים כמו ארס-אלקטרוניקה, טרנסמדיאלה, AIOP, Paraflows, במוזיאון ישראל, במוזיאון תל-אביב לאמנות ועוד. מחברם של שבעה ספרים, ספרו "מקש הרווח" (2013) נבחר לספר השנה, וספרו "קוד" זכה למענק אקו"ם להלחנה, ועובד לקונצרט ע"י המלחינה דגנית אלייקים (2015). הוא מרצה במסלול למדיה דיגיטלית באוניברסיטת תל-אביב, בשנקר ובבית הספר לאמנויות המילה. מחבר הפלינדרום "רק פושטק עלוב בולע קטשופ קר".

eranhadas.co