השקת ספרן של אור תשובה ודניאל הייבלום ★ ״אלטרנטיבה לנרטיב: פרקטיקות פוליטיות חיוניות בתרבות החזותית״

ת"א – שלישי 26.12 בשעה 20:00 בית חנה, שד' בן גוריון 75

במהלך הערב תוקרן עבודת הווידאו של מעין אמיר ורותי סלע ״מצור על דימויים״, כמו כן המחברות יארחו אמנים ועמיתים שונים, ביניהם דוד עדיקא ופרופסור אייל נווה, וישוחחו עם המעצבת הגרפית שירה גליק (סטודיו גרוטסקה) על תהליך העיצוב המאתגר של הספר.

חיפה – שבת 27.01 בשעה 12:00 בית הגפן. רח' הגפן 2

המחברות יתארחו בתערוכה "איסוף עצמי" שאצרה יעל מסר וקיימו דיון עם חמודי גנאם, טליה הופמן וד"ר רגב נתנזון על עיצוב נרטיב של מקום ובניית ארכיונים אלטרנטיביים ועל המשמעות הפוליטית של עשיית הפעולות הללו בחיפה בפרט ובכלל.

טליה הופמן תירקח איתנו ריח חדש בחדר המיצב שלה ״عطر עטרה״ עבור ארכיון הריחות שהיא בונה בבית הגפן

באירועים ימכרו הספרים במחיר השקה מיוחד של 40 ש״ח

ההיכרות על ספסל הלימודים באוניברסיטת גולדסמית׳ שבלונדון הולידה ספר עיון חדש ומרענן בתחום התרבות החזותית. הספר ״אלטרנטיבה לנרטיב״ מגדיר מחדש את הפורמט הנרטיבי ככלי להבנת הפוליטי. באמצעות התוכן והעיצוב הייחודי, הכולל מנגנון שמבוסס על סמלים גרפיים המחליפים את החלוקה המסורתית לעמודים ולפרקים, הספר מעניק חוויית קריאה חדשה ומאתגרת. "אלטרנטיבה לנרטיב" ראה אור הקיץ בהוצאת "פרדס", לאחר שזכה במענק מטעם מפעל הפיס.

הספר מבקש להאיר באור חדש את העיסוק המתמשך בנרטיבים היסטוריים ולאומיים ולקרוא תיגר על התפיסה ההיסטורית שמבנה את מציאות החיים העכשווית בישראל. צמד החוקרות הצעירות, אור תשובה (28) ודניאל הייבלום (32), מציעות לבחון מחדש את הידע הפוליטי שברשותנו דווקא באמצעות שאלות הנוגעות לתשתית ולמנגנוני ייצור – כאלטרנטיבה לצורה הנרטיבית המוכרת, ששולטת בתודעת העבר הלאומית ומהווה פורמט מרכזי לייצור ולייצוג ידע על אודות העבר.

בהקדמה המחברות מציינות שמומלץ לקרוא את חלקי הספר בכל כיוון או סדר שבו הקורא יבחר. עבורן שיבוש הפורמט המסורתי וערעור הגבולות של תשתיות הידע שלנו נקשרים למהותו של מוסד האמנות כישות פוליטית בעלת פוטנציאל לשינוי חברתי. הן מדגימות את טענותיהן באמצעות ניתוח יצירות תרבות עכשוויות, ומציגות – לראשונה בעברית – את תרומתו האפשרית של חקר הזיכרון הטרנס-תרבותי לתחום.

שאיפתן לעבוד בתהליך שמושתת על שיחה, בשילוב עם פעילות פרקטית, באה לידי ביטוי גם באירועי ההקשה שיתקיימו סביב הספר – בכנסים, בדיונים, בשולחן עגול ועוד.

טליה הופמן, מתוך  "شامْ(ا) שָׁמָה", 2016. צלם: רני מונצ׳ז

היכולת לחשוב מחדש – מקרי בוחן מתוך הספר:

שיחה עם פרופ' אייל נווה, "מערכת אתית ליום שאחרי", תוך התייחסות לפרויקט ״הנרטיב הדואלי״ ולהצגת גישתו שלפיה "פוליטיקאים משתמשים בהיסטוריה, במיוחד במדינת הלאום, להצדקת כוח ובריונות."

"תעלת עזה" (2010), עבודת הווידיאו של האמן תמיר צדוק, ערוכה כסרטון הסברה של "מרכז המבקרים של תעלת עזה ע"ש יצחק רבין" וממחישה את הדרך שבה מציגים את אירועי העבר כדי שאלו יתמכו בנרטיב הלאומי.

"עדות", סרטו של שלומי אלקבץ משנת 2011, מתעתע בצופה באמצעות שילוב של מציאות ומשחק. הסרט אינו מתחקה אחר הדמויות המקוריות ואינו מנסה לייצר הבחנה בין מוסרי העדות הישראלים לבין אלו הפלסטינים.

"אקסטריטוריה", פרויקט של רותי סלע ומעין אמיר, שהחל את דרכו ב-2009 תוך עיסוק במים ניטרליים בינלאומיים שאינם נתונים לחוקיה של אף מדינה בלב ים התיכון.

״גויאבה״, פלטפורמה של האמנית טליה הופמן, שהוקמה ב-2013 כניסיון לבחון מציאות עתידית וחסרת גבולות במזרח התיכון, שבה כולנו נוכל לנוע בחופשיות.

״נקודת מגוז״, תערוכה שאצרה אור תשובה ב-2015, ובה הוצבו בסמיכות עבודות של אמנים הודים, פקיסטנים, בנגלדשים, ישראלים ופלסטיניים – עבודות העוסקות בתהליכי הכינון של אומות פוסט-קולוניאליות.

״Campus in Camps״, פרויקט אקספרימנטלי שהחל ב-2012 במחנה הפליטים דהיישה בבית לחם, במטרה ליצור פלטפורמה חדשה ללמוד וליישם את אפשרויות החיים במחנות הפליטים הפלסטינים.

-​

אור תשובה

אוצרת, כותבת וחוקרת תרבות חזותית. בוגרת בהצטיינות יתרה של תכנית התואר השני ב-Visual Cultures שבאוניברסיטת גולדסמית' בלונדון, ותואר ראשון בהצטיינות יתרה בהיסטוריה כללית ותולדות האמנות מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. ב-2013 הייתה ממייסדי מתחם "רדליין" בבאר שבע, הכולל גלריה שלא למטרות רווח ותכנית שהות ליוצרים צעירים בתחום האמנות הפלסטית, ופעלה כאוצרת וכמנהלת אמנותית של הפרויקט במשך שנתיים. ב-2015 יזמה ואצרה את פרויקט "נקודת מגוז: נרטיבים מכוננים במזרח התיכון ומתת היבשת ההודית", שחלקו הראשון הוצג ב״בית הגפן״ (2015) וחלקו השני הוצג במתחם "ארטפורט" (2016). משנת 2016 אוצרת במוזיאון פתח תקוה לאמנות. מחקרה המשותף עם דניאל הייבלום בנושא "אלטרנטיבה לנרטיב – פרקטיקות פוליטיות חיוניות בתרבות החזותית" זכה במענק מחקר לפרסום ספר בתחום התרבות החזותית מטעם מועצת הפיס לתרבות ואמנות וראה אור בקיץ 2017 בהוצאת פרדס.

דניאל הייבלום

יזמית וחוקרת בתחום האמנות והתרבות הוויזואלית. בוגרת בהצטיינות יתרה של תכנית התואר השני ב-Visual Cultures שבאוניברסיטת גולדסמית׳ שבלונדון, ותואר ראשון במנהל עסקים (עם התמחות במגזר הציבורי) ותולדות האמנות מהאוניברסיטה העברית בירושלים. ב-2010 הייתה ממקימי עמותת "לצאת מהקופסא", המקדמת את תחום העיצוב והאמנות ושואפת להשתמש בעיצוב ככלי מניע לשינוי כלכלי, חברתי ותרבותי בחברה הישראלית. ב-2012 הקימה בלונדון, יחד עם שותפה, את המיזם ARTernative להדרכות ולסיורי אמנות באירופה. כיום המיזם כולל פעילות בחמש ערים באירופה וצוות של 20 מדריכים, אמנים ומחנכים בתחום האמנות. מחקרה המשותף עם אור תשובה בנושא "אלטרנטיבה לנרטיב – פרקטיקות פוליטיות חיוניות בתרבות החזותית" זכה במענק מחקר לפרסום ספר בתחום התרבות החזותית מטעם מועצת הפיס לתרבות ואמנות וראה אור בקיץ 2017 בהוצאת פרדס.

168 עמודים, 98 ₪, ניתן לרכוש באתר הוצאת פרדס ובחנויות נבחרות.