"חדר נתח" תערוכה חדשה של טובה לוטן ★ אוצר: אורי דרומר

טובה לוטן

"חדר נתח"

20.11-1.2

אוצר: אורי דרומר

פתיחה: מוצ"ש 20.11 בשעה 19:30 הגלריה העירונית לאמנות, ראשון לציון

 

טובה לוטן, 'מיכל', רישום ועבוד דיגיטאלי על פרגמנט, 90X190 ס"מ, 2021. צילום טל ניסים

עבודותיה של טובה לוטן מתייחסות למושגים 'בגד', 'גוף', 'בית', נושאים בהם היא עוסקת מזה שנים. חדר – נתח הוא ווריאציה נוספת על מושגים אלו, בו מתחדד הקשר בין הגוף והבגד, כאשר הוא מופיע בהקשר חדש, ביחס בין הגוף, הבגד והחדר. עבודותיה של האמנית במהלך השנים קשורות ברובן בפעולה של פירוק וחיבור של בדים – בגדים – טקסטים, תוך שימוש גם ברישום וציור. בתערוכה כאן מתווסף אלמנט נוסף – החדר, מבנה אשר גם הוא מקיים את מה שהאמנית מכנה 'עיקרון העיטוף' – אופנים שונים בהם הגוף החי נעטף, מתעטף ועוטף.

חדר ­- נתח הוא מקום שמהווה חדר – ניתוח, הן במובן  operation והן במובן analysis; מקום שבו מופרדים הדברים לחלקים – חלקים, באמצעות העבודה האמנותית, לצורך חקירתם. אלא שחדר – נתח, בהיותו מחקר – אישי – אינטימי, עושה שימוש בנתחים המופקים במהלך הניתוח, לטובת בנייה של אופרציה חדשה, שתפעל לטובת התחדשות ושינוי; לבישה והפשטה של צורות, שינוי ומפגש בין סוגי מעטפות של הגוף.

אפשר לראות בחדר – נתח מעין תחנה טרנספורמטיבית; הוא חדר ניתוח, כמו גם חדר הלבשה, חדר התופרת, חדר האמן, חדרו של הארכיטקט, חדר האלכימאי, חדר הפסיכואנליטיקאי וכן חדר המשורר. כל אלו הם חדרי חלימה של 'תכניות עיטוף' מסוגים שונים, בהם מפורקים הדברים המובנים מאליהם לרכיביהם, נתחים – נתחים, באופנים שונים, ובכל אחד מאלה מתבצעים שינויי צורה המולידים חומרים, דימויים ומשמעויות אחרות. במובן זה, חלל התערוכה מכיל בתוכו את הנתחים – נתחים אשר האמנית נושאת בתוכה, מהם בנויים חייה, מפרקת ומרכיבה, בונה גוף, בונה בית, מייצרת את 'תכנית העיטוף' העתידית שלה.

טובה לוטן, 'נתח', שמן ופחם על ניר, 70X100 ס"מ, 2021. צילום טל ניסים

גסטון בשלאר, פילוסוף של המדע והדמיון הפואטי, מגדיר את הבית כגוף של דימויים המעניקים לאדם אשליות או סיבות לתחושת יציבות, וכותב כי אפיונם של הדימויים הללו, פירושו לבטא את נשמת הבית ולפתח פסיכולוגיה אמיתית של הבית. לדבריו, "נשמתנו היא בית. וכאשר אנו נזכרים בבתים, בחדרים, אנו לומדים לשכון בתוך עצמנו. ניתן לראות זאת כבר עכשיו, דימויי הבית צועדים בשני הכיוונים: הם נמצאים בתוכנו בה- במידה שאנו נמצאים בתוכם[1]".

האדם מתגורר בגופו. האדם מתגורר במלבושו. האדם מתגורר בביתו. האדם מתגורר בשפתו. טובה לוטן חולמת מן הטלאים והנתחים הבסיסיים ביותר את העטיפות המהוות את גופה ואת ביתה.

[1] גסטון בשלאר, הפואטיקה של החלל, הוצאת בבל (2020)

טובה לוטן ילידת 1952, ישראל. חיה ויוצרת בתל אביב. לוטן אמנית מולטי מדיה ותיקה שמאחוריה תערוכות יחיד מרובות ועבודותיה הוצגו במוזיאונים בארץ; תל אביב, חיפה, עין חרוד, עין הוד ועוד.

הצטרפו לאיוונט

גלריה עירונית לאמנות, ראשון לציון

אחד העם 8 בית גורדון-לונדון 037572821

שני-חמישי, שבת 10:00-15:00 | שני 15:00-18:00