• זויה צרקסקי באדיבות האמנית וגלריה רוזנפלד

"נעצוצים ונהלולים" בגלריה N.D

מיכל אורגיל, רותי בן יעקב, שירי דורון, עדי הופמן, נעמי יעקב, עידית לוי, אסד עזי,

זויה צ'רקסקי, מרינה קוטלר, אסף רהט, בלה רוזנבאום, רונית רוט חדד, אילן שדה

אוצרת: רונית רוט חדד

17.4-10.5

***  סרטה של אנה פרומצ'נקו "רב מדי ופחות מדי" יוצג במקביל לתערוכה

במסגרת הפרויקט "סרטי לילה" המוקרנים לרחוב, באוצרותו של דורון פישביין.

 שיח גלריה: מוצ"ש 8.5 בשעה 18:00 ND גלריה לאמנות עכשווית ברמת גן

התערוכה עוסקת בנושא הטבע, ממבט המבקש לבחון שאלות על טבע כמושג המייצג הן את הטבע הפנימי והן את הטבע החיצוני במובן של יחסי אובייקט- סובייקט.

העבודות שנבחרו לתערוכה, הן עבודות אשר בכולן ניתן למצוא ייצוגים של טבע כזה או אחר אשר מתקיימים בו גם האסתטיקה של הטבע וגם תחושת "המאוים – הבעתה" (מתורגם גם: אנגלית: The Uncanny)-מושג פרוידיאני עבור משהו שיכול להיות מוכר, אך בו-זמנית גם זר, היוצר תחושות אי נוחות. לכן, הייצוגים של הטבע בתערוכה, יכולים להיות גם ייצוגים של טבע האדם, המבט של האדם הפנימי והחיצוני על הסביבה.

עדי הופמן. צילום לנה גומון

עדי הופמן. צילום לנה גומון

טבע פנימי וחיצוני יכול להתפרש בהיבט האורגני, החברתי, והסוציולוגי, ולמעשה באופן תדיר מעלה שאלות על מהות הקיום שהרי החקר המרכזי להבנת תופעות בעולם מתחיל למעשה מהניסיון לפענח סוגיות בלתי פתורות בין התאולוגיה הפילוסופיה והמדע כאשר הניסיון להבין מהו דבר מה "טבעי" ומהו דבר מה "מלאכותי" לא תמיד פתור; אם בכלל.

"וּבָאוּ וְנָחוּ כֻלָּם בְּנַחֲלֵי הַבַּתּוֹת וּבִנְקִיקֵי הַסְּלָעִים וּבְכֹל הַנַּעֲצוּצִים וּבְכֹל הַנַּהֲלֹלִים" (ישעיהו ז, יט)

נעצוצים ונהלולים הנם צמחים קוצניים המוזכרים בפסוק לעיל, ומייצגים את הצמחים ה"נחותים" אליהם שלח אלוהים את הזבובים והדבורים אשר תחתם יצמחו הברוש וההדס. כלומר, ההתייחסות אל מחזוריות הטבע היא היררכית מטבעה, ההיררכיה כמהות טבעית נמצאת בכל הרבדים מלכתחילה.

רותי בן יעקב, שמן על בד. צילום, אוסקר אבוש

רותי בן יעקב, שמן על בד. צילום אוסקר אבוש

יתכן שמושג ה"מאוים" מייצג גם את תחושת אי הנוחות התמידית המתקיימת בהיררכיה המוטמעת של "הנשגב מול הנמוך" שהרי אין כמעט מצב בו יצירת אמנות המנסה להתחקות אחר הטבע, תהיה חפה מכל דיסוננס.

ND גלריה לאמנות עכשווית עוזיאל 52 רמת גן |  0545931040 | [email protected]

שעות פעילות: ימים א', ג', ד', ה' 15:00-19:00 יו יום ו'- 11:00-14:00 ש' ומוצש לפי צורך | שעות גמישות