'מלכודת תנועה' סמאח שחאדה ומיכאל חלאק

גלריה אידריס, מנדלי מוכר ספרים 8 ת"א

11.01 – 11.02

שיח גלריה שבת 27.01 בשעה 19:00

בתערוכתם של סמאח שחאדה ומיכאל חלאק התנועה והמעבר הן שני מונחים אשר האמנים בוחנים ומנתחים אותם מנקודות מבט ופרשנויות שונות. סמאח שחאדה, עוסקת בתנועה הפיזית של ריקוד, ודרכו מבטאת את דעותיה ותחושותיה כניסיון השתחררות ובריחה משיני החברה הפטריארכלית המסורתית. ה״ריקוד״ נתפס בעיניה כפעולה אשר משחררת את הנפש ואת הגוף מכל מגבלה. אולם, בתהליך העבודה שלה, מגלה שהבריחה היא שיוצרת אשלייה אשר מתהווה כמלכודת ברגע שפוגשת במציאות חייה. 

לעומתה, מיכאל חלאק, דן בנושאים של מעבר, זיכרון של מעבר והקשר בין האדם למקום. חלאק מעיד על עצמו כנווד מודרני שמרבה לנוע ממקום למקום. מבחינתו הנדודים הם אלו שמייצרים את המלכודת, ומותרים אותו במצב קרוע של חוסר וודאות וחוסר שייכות בהיבטים חברתיים, פוליטיים ואישיים. 

סמאח שחאדה, Unfocused, Charcoal On Paper, 48.5×70 cm, 2017

סמאח שחאדה נולדה ב-1987 בכפר שעב בגליל המערבי, חיה ויוצרת בחיפה. שחאדה בוגרת תואר שני באמנות מאוניברסיטת חיפה ותואר ראשון ותעודת הוראה באמנות במכללת אורנים. שחאדה הציגה בתערוכות יחיד בגלריה לאמנות מודרנית באום אל-פחם ובגלריה מחניים והשתתפה בתערוכות בינלאומיות. כמו כן, עבודותיה הוצגו בתערוכות רבות בגלריות ויריד האמנות "צבע גלילי 2", בו זכתה בפרס האמן המבטיח. בנוסף, שחאדה זכתה בפרסים ממפעל הפיס ופרסי הצטיינות מאוניברסיטת חיפה ומכללת אורנים ובפרס האמן הצעיר מטעם משרד התרבות והספורט. עבודותיה של סמאח נמצאות באוספים פרטיים חשובים בארץ ובחו"ל.

מיכאל חלאק נולד ב- 1975 (בכפר פסוטה) חי ויוצר בחיפה. חלאק בוגר תואר שני באמנות בהצטיינות מאוניברסיטת חיפה ובוגר האקדמיה לאמנות בפירנצה באיטליה. חלאק הציג תערוכות יחיד במוזיאון תל אביב וגלריה נגא לאמנות עכשווית לצד השתתפות בתערוכות קבוצתיות רבות במוזיאונים וגלריות בארץ, אירופה, ארה"ב ומדינות המפרץ הערבי. בנוסף, חלק זכה במספר פרסים בהן פרס רפפורט לצייר ישראלי צעיר, פרס שרת התרבות והספורט לאמן ישראלי בכיר וצעיר, פרסים ממפעל הפיס ופרסי הצטיינות מאוניברסיטת חיפה. עבודותיו של חלאק נמצאות באוספי מוזיאונים ואוספים פרטיים חשובים בארץ ובחו"ל.

11.02 – 11.01.2018

גלריה אידריס חלל אמנות חדש במרכז ת"א המנוהל ע"י זוג יוצרים צעירים – ברק רובין וליביה טליאקוצו המבקשים להדגיש את המגוון החברתי במרחב הישראלי בבחירת האמנים. בנוסף, מטרתם להעניק לאמנים עכשוויים אפשרות להציג את עבודתם ולהחזיק בתפקידים השונים במערך של חלל התערוכה, בשאיפה להציג צורות שונות של ביטוי אמנותי תוך חיזוק עיקרון הנגישות לציבור הרחב.

השם אידריס משלב בתוכו מספר של משמעויות: בתרגום מערבית אידריס משמעו ״חנוך״ – לפי התנ״ך הוא הדור השביעי לאדם. באסלאם אידריס הוא שהמציא את הכתב, וגם בנצרות יש אזכורים לחנוך המקראי. במיתולוגיה הוולשית ״כדאיר אידריס״ – הר, שאם שוהים על פסגתו או לוקים בשגעון או מקבלים השראה יצירתית. 

​-

הצטרפו לאיוונט

www.idris.space @idris.tlv | רחוב מנדלי מוכר ספרים 8, תל – אביב 

 שעות פתיחה: א'-ה' 10:00- 19:00, יום ו' 10:00-16:00 | [email protected]