• מעין 15

עכשיו בחנויות: 'מעין' עיתון לשירה, ספרות, אמנות ורעיונות. גיליון 15

"רעיונות", מוסף חדש לנון-פיקשן, ממוארים ומסות,
יוצא עם גיליון 15 של כתב העת מעין

"האמנות: אדם רוצה מגבת\ ואין לו" דנה ידלין

אף שתחום הנון-פיקשן והממוארים הספרותיים תופס תאוצה בעולם, אין להם בית של ממש בישראל. בגיליון 15 של כתב העת מעין מתפרסם מוסף פנימי חדש בן 58 עמודים בשם "רעיונות" המנסה להעניק לראשונה בישראל את הכבוד הראוי לתחום האַל-בדיוני (נון-פיקשן). "רעיונות", המיועד לצאת לאור מדי שנה, מתפרסם לצד המרקחת הידועה של כתב העת מעין, של שירה ופרוזה ממיטב הכתיבה החדשה העברית והמתורגמת.


מוסף "רעיונות" נפתח במאמר "הכפיל" מאת יוני רז פורטוגלי, פרי חודשי תחקיר ארוכים. בעקבות גילוי תמונה של איש ארגון "השומר" הנראה כבן דמותו של הכותב, פורטוגלי מתחקה אחר תעלומת מין ורצח עלומה מראשית הישוב. "הסטטיסטיקאית" הוא שמה הבדוי של סוקרת הלשכה לסטטיסטיקה שנכנסת לבתים כחלק מהסקר הלאומי. לרעיונות היא מביאה יומן סוריאליסטי של ישראל המתפוררת. יהושע סימון ב'אצולת הכפית' מתאר את הבחירות הישראליות כטקס שחזור אינסופי של הנכבה. המשורר ערן הדס על שני אלמנטים בספר השירה "כֻלנה" של נעה שחם, מספרי השירה הטובים של השנה. "מי ירה בגיל נעמתי?" הוא קיצור של פרוטוקול שיחה עם גיל נעמתי, שנורה ברגלו בעת הפגנה נגד הגדר, המשולב בסקירה זריזה של עולם משחקי המחשב. בין הטקסטים משולבות יצירות אמנות של זויה צ'רקסקי, אלכס פרפורי, רוני חג'ג' ועוד.


"רעיונות" הנערך על ידי רועי צ'יקי ארד, הוא המוסף הרביעי שמוציאה חבורת מעין, אחרי כתב העת הספרות 'מעין', 'מערבון', עיתון לקולנוע, ומגזין האמנות 'החדש והרע'.


גיליון מעין, היוצא כבר 15 שנה, נמצא בקדמת השירה החדשה בישראל, כשרשימה ארוכה של משוררות ומשוררים צעדו את צעדיהם הראשונים על דפיו הזולים. בגיליון הנוכחי כעשרה משוררות ומשוררים בפרסום ראשון. לצדם, אלפרד כהן בשיר שסוקר את השירות הצבאי המפואר שלו כנהג של להקה צבאית, יודית שחר על עובדות סופר יוחננוף, חבצלת שפירא על הזיהום במפרץ חיפה, אלכס בן-ארי בסדרת רנגה בשם 'חשבנו שלא נמות' וחיים פסח בשני תרגומים של ויליאם קרלוס ויליאמס. עוד בשירה: יעקב ביטון, אפרת מישורי, ערן הדס, תהילה חכימי, אהד פישוף, תהל פרוש, רועי רוזן, רועי צ'יקי ארד ועדי קיסר.


בתחום הפרוזה, ארי ליבסקר על נסיונות רומנטיים של במאי תיאטרון ישראל בסיור בין כפרי גאנה, ואן נויין בסיפור יוצא דופן על גיבור ויאטנמי שמוצא את עצמו בשיכון דולף בשדרות, יונתן לוי במחקר על הזרע של אסירים בטחוניים וסיפור קצר של הסופר הארגנטינאי פבלו קצ'אז'יאן שנשלח במיוחד למעין (עברית: תמי רובין) על מלחמה כושלת.

עוד משתתפים: דנה מרקוביץ, בועז לביא, עידו פוקס שבתאי, מיכל דר, מיטל נסים, שני גרשי, גיא פרחי, יערה אורן, מרתה אוז'קוב, אריאל דה ליון, ירדן בן–צור, יואב וינפלד, ג'ניפר אבסירה, אלטייב ע'נאיים, ינאי ישראלי, עודד נעמן, קטיה גורדנוב, דנה ידלין, אבנר מרים עמית, גל נתן, דנה לין, נרקיס ויזל, ליטל אבזון, גלעד מאירי, אלה נובק, תמי רובין, אנה פורטנוי, ליסה גרין, הדר חבני, ארז שחר, גרא דוידי, שני ארזי, עמית בן עמי, ירון כץ, אסתר וולק, גיל פרמון, תמרה מובשוביץ, יובל גלילי, קים מידן, צחי אבינועם, מי יזהר, עפרי שוורצמן, יהונתן פרנצוס, דוד דיופ, עומר ויסמן, סתיו צימרמן פולק, רגב אלהרר, אור ארנסט, רותם מקרית גת, לילך ובר, ג'ודי עדיני, רוני בהט, זאב סמילנסקי, יותם גפני, צ'רלס ברנסטין, יעל מאירי, סיון לביא.

זהו הגיליון השמנמן ביותר של מעין, עם 160 עמודים וכ-80 משתתפים, שכולם זוכים לקבל דמי סופרים.

כתב העת מודפס באלפי עותקים ומחירו 10 ₪. לרכישה בחנויות העצמאיות בלבד. מפת חנויות

עורכים: רועי צ׳יקי ארד, יהושע סימון | עיצוב גרפי: אבי בוחבוט | עריכת לשון: רתם כסלו | יח"צ: אנה ברשטנסקי

maayanmagazine.com