• נעמה רונה, חלומות ב-Helvetia

פריוויו תערוכות #2.10 מאת יהונתן ה. משעל

נעמה רונה חיה בשוויץ. אי אפשר שלא לקנא בכך שבזמן שאנו נמסים בחום התל אביבי גם באמצע ספטמבר (ותודה לשינוי האקלים) היא עדיין יכולה להנות ממזג אוויר קריר ונעים. אחרי שנתיים, הגיעה רונה להציג במוזיאון רמת גן תערוכת יחידה בשם ״חלומות ב-Helvetia״, אותה אצרה איילת השחר-הכהן. בתערוכה רונה מנהלת דיאלוג עם עולם האמנות הישראלי, אוספת דימויים מאמניות ואמנים שהיא מעריכה ואוהבת, ויוצרת בעקבותיהם עבודה משלה. ביקשתי שתספר על העבודה לקראת התערוכה.

מתוך התערוכה, צילום: טל ניסים

מתוך הקמת התערוכה, צילום: טל ניסים

״אני לא פועלת ברגשות מעורבים לגבי עשייה של אמנות מחוץ לשדה הביתי שלי, אבל מצאתי את עצמי בסיטואציה שהוציאה אותי מהמקום המוכר, וגרמה לי לחשוב על דברים בפרספקטיבה מרוחקת. בחרתי וחיפשתי את הדימויים מתוך מחשבה על האימג׳ שרציתי ליצור ועל סוג הטיפול בו. השתמשתי בעבודות שאני מכירה ואוהבת. הדיאלוג עם האמנות המקומית מתקיים בשני רבדים, הראשון הוא חומרי, השני מדבר על שייכות, רצון לשייכות ואי שייכות, שנוצר בקשר החומרי של אובייקטים יומיומיים עם הדימויים הקיימים.

תהליך העבודה התחיל בחיפוש הדיאלוג ובניית מנדלות שהתפחו עם הזמן. בנקודה מסויימת התחלתי להכניס את הדימויים לתוך היוםיום ו״לחיות איתם״ ורוב העבודות בתערוכה הם תוצאה של מהלך זה״

נעמה רונה, חלומות ב-Helvetia

מתוך התערוכה, צילום: טל ניסים

רשימת האמנים מהם שאלה דימויים היא ארוכה ומגוונת: דוד עדיקא, שוקה גלוטמן, עודד ידעיה, גסטון צבי איצקוביץ, גוסטבו סגורסקי, גיא רז, עילית אזולאי, לארי אברמסון, נורית ירדן, פיליפ רנצר, טל שוחט, אנה ים, זויה צ'רקסקי, קרין מנדלוביץ', רועי מנחם מרקוביץ, אלישבע לוי רמי מיימון, אלעד רוזן, גליה פסטרנק, ונילה רויאל, ג'ניפר אבסירה, גיא גולדשטיין, שמחה שירמן, שרון יערי, שוש קורמוש, ליאת אלבלינג, חן שיש, דנה דרוויש, ליז חג'ג', יערה אורן, עלמה שניאור, יוכבד וינפלד, בועז אהרונוביץ, אסף שחם, נעמה צבר, תמיר שר, דור גז, יוחאי מטוס, רובי ליבוביץ, המיה מורן, דרור דאום, אלי פטל, מיכאל דרוקס, שי יחזקאלי, דוד אריכא, גל ויינשטיין, יאיר גרבוז ונועה צדקה. דרכם היא בוחנת את מושג ההצלחה והתהילה האמנותית. בין הכרה למכירות, עקביות וותק, אמניות ואמנים מגדירים אופנים שונים של הצלחה בשדה המקומי. רונה מציגה תמונת מצב של השדה בעיניה ולפי העדפותיה האישיות, אך כזה שמעניק יכולת לראות את הדברים בפרספקטיבה של מי שהיתה פה עד לא מזמן, ומעורבת מרחוק בנעשה כחלק מזהותה ועשייתה האמנותית.

לתיאור האירוע: http://firstfridayisrael.blogspot.co.il/2015/09/helvetia.html

נעמה רונה, חלומות ב-Helvetia

מתוך התערוכה, צילום: טל ניסים