תערוכת יחיד למירי איתן שדה 'הישות השלישית'

שיח גלריה: שישי 24.10 בשעה ‏12:00

בהנחיית אוצר התערוכה יהונתן ה. משעל ובהשתתפות האמנית מירי איתן שדה, שולם פייגין מכפר חב״ד ורוני שדה – חוקר מוח.

׳הבימה׳ התיאטרון הלאומי

‫מירי איתן שדה מציגה בתערוכה ׳הישות השלישית׳ מגוון מתוך העבודות שיצרה בשנים האחרונות. האמנית, שזוהיא תערוכת היחיד הראשונה שלה, פנתה לציור לאחר שינוי דרמטי בחייה – מעולם ההיי-טק והיזמות לעולם האמנות. כתלמידה חרוצה ועם משמעת עצמית שסיגלה לעצמה לאורך השנים, הדביקה את הפער בין רצונה ליצור, לבין הדרישה שעיסוק במדיום הקלאסי של ציור שמן על בד מציב. שיעורים אצל מורים כראובן תשרי, מריק לכנר ושחר סריג סיפקו את הבסיס הטכני, והציבו מקורות השראה מתוך האמנות העכשווית ותולדותיה ההסטוריים. בתוך אלו מצאה את קולה הייחודי, במרווח בין המסלול שהתוו עבורה מוריה, לבין עולמה הפנימי והביוגרפיה האישית שהיא מטעינה בעבודותיה.

התכנים שבין הנראה למה שאינו נראה נהיו לסימן ההיכר של ציוריה – למשל בשיתוף הפעולה המסקרן שלה עם שולם פייגין, מאייר וכותב, מוסמך לרבנות המתגורר בכפר חב״ד. פייגין כותב על עבודותיה מתוך דיאלוג מתמשך בין השניים, על בסיס סיפורי חייה. דמות האמנית מצטיירת  דרך הסיפורים שסיפרה לפייגין, ומעקב אחרי ההתפתחות של ציוריה במקביל יכול להוביל לתמונה כוללת ומרובדת יותר. ייתכן שמירי איתן שדה מתמסרת בקלות לציור. אך כמו עבודותיה, היא איננה מפעונחת בפשטות ומשאירה חללים גדולים אליהם יכולים להכנס הדמיון של הצופה, או פרשנות שעוד עתידה להתפתח. עולם ההיי-טק ועולם האמנות מצריכים שניהם מידה גדולה של יצירתיות, חשיבה מקורית ויכולת למצוא דרך בתוך סבך של כוחות ולחצים גדולים המופעלים על מי שפועל בהם. בדומה לדפוס הפעולה שלה בעולם היזמות, גם באמנות איתן שדה הולכת בדרכה שלה, שרק היכרות מעמיקה יכולה לספק את הכלים להבנתה. תערוכת היחיד שלה היא הזדמנות כזאת בדיוק, שמאפשרת מבט מקיף וקרוב עם הצדדים השונים של אישיותה ויצירתה.

בתערוכה שלושה גופי עבודות מתוך ציורים שטרם הוצגו, מהשנים 2012-2014.

הסדרה ״תרנגולים״, מתחילת דרכה האמנותית, מציגה את התרנגול שחוזר ומופיע בעבודותיה, כמבשר של העולם אליו השתייכה. עולם גברי וכוחני, אך גם כזה שמצאה בו צבעוניות, תעוזה ויופי שנראה כמעט אקזוטי. עבורה, להיות אישה בעולם גברי היה מאבק מתמשך. דרכן של נשים המעוניינות בקריירה עמוסה מכשולים ודרישות שאינן עומדות בדרכם של גברים. דווקא שימוש בתכונות הנחשבות נשיות, כמו יצירת תחושת בית, הגנה ותמיכה בעובדים, שיתוף מידע וחשיבה משותפת על אתגרים תרמו להצלחת המיזם. עם תחילת דרכה כציירת, התרנגולים הופיעו על הקנווס ללא כוונה תחילה, ובאופנים שונים. חלקם עם מבט מתריס, אחרים מפוארים כחיות אידאיות או מיתולגיות, וגם כאלו מעוררי אהדה, שירדו מגדולתן ונוצותיהן המהודרות נשארו כזכר לימים אחרים. 

הסדרה השניה, שהיא ללא כותרת, מציגה שלב אחר בעבודותיה. דמות התרנגול נעלמת או הופכת לקו כללי, קרוב הרבה יותר לציור מופשט. מחקר בעקבות ציירים כקנדינסקי ואנדרה בוזלר, מביאים דימויים מעולמה הפנימי, המופקים על בד הציור בצבעים חזקים, שכבתיות וחומריות תלת מימדיים. אפשר לזהות את הקו העקבי שלה ולצדו נסיונות בחומרים חדשים, לפעמים ״נמוכים״, תעשיתיים, ויתור על דמויות ממשיות והתמקדות בפעולת הציור והפירוק שלו למרכיבים הבסיסיים של קו וכתם. מעניין לחשוב על החיבור למיזם שעמדה בראשו – כיווץ קבצי וידאו עם אלוגריתם שמזהה את החלקים השימושיים, ומשתמש רק באחוזים בודדים מהמשאבים הנחוצים לכיווץ הוידאו כולו. זוהי תובנה שהגיעה אליה כשהבינה כי הבעיה בכיווץ נעוצה בהבנה של מהו דימוי וכיצד אפשר לפרק אותו. תובנה דומה לזאת של הציירים המופשטים מתחילת המאה ה20, שניסו להבין מה הוא ציור. 

קבוצת העבודות השלישית מורכבת מחלקים מתוך סדרות ועבודות יחידות. פורטרטים של אנשים שונים בחייה, דיוקן עצמי, ציור של בנה במעמד של מפגש עם המוות רגע אחרי שנפל מעליית הגג לחדר המדרגות ויצא ללא פגע, ודמויות שקיבלו פנים מכוסות או מצויירות באופן שבו הן כבר אינן נאמנות למציאות.

סדרת העיגולים, שחושפים מעט את דרך עבודתה בשעות ארוכות בלילות, עם ספריי וצבע, באוויר הפתוח של מרפסת ביתה שהוסב לסטודיו. רק שם הן יכולות לקבל את הגודל הנכון להן, ולהעשות בכמויות, בעבודה אינטנסיבית. מהירות העבודה משקפת את רצונה להגיע לזיכוך של פעולתה – קו נקי, חומריות בולטת, משיכות מכחול עבות, מנות ציור גדושות וצבעוניות, שמסוגלות להעביר את המחשבות והתחושות שלה לצורך שיתוף ושיחה עם הקהל. 

שלושת גופי העבודות המלווים בסיפוריו הכתובים של פייגין, המוצגים ב״הבימה״ חורגים מהחוקים של תצוגת אמנות, ויוצרים מפגש נגיש ולא מנוכר, מוסבר וחשוף, בתקווה לחלוק תובנות שימצאו את מקומן אצל מי שפוגש אותן על הבד, לצד חוויה חושית ואסטתית לאוהבות ואוהבי ציור באשר הם.


לאיוונט: https://www.facebook.com/events/1473782852880586/