3 אהבות מימי הסגר ★ המלצות לכבוד שבוע הספר העברי

הזדמנות לעודד יוצרים מקומיים ולרכוש ספרים במחירים מוזלים

 ★

ניר מטרסו

"הקסטה השחורה"

ספר ביכורים | רומן גרפי

הוצאת הקיבוץ המאוחד

יותר מעשרים שנה רדפה את יוצר האנימציה, הקומיקס והמוזיקה ניר מטרסו הקסטה השחורה: קסטה שהושאלה לו בתחילת שנות התשעים, ליוותה אותו תקופה ואז אבדה מבלי שידע מהי המוזיקה שהוקלטה עליה.

הרומן הגרפי הקסטה השחורה מתעד במילים ובאיורים את הניסיונות של מטרסו לפתור את התעלומה: איזו מוזיקה הוקלטה על הקסטה? בתוך כך הוא מסתגר בערד ומנסה לשחזר את המוזיקה, חוזר לשנות התשעים המוקדמות ולתחנות שונות בחייו, נזכר בחברותו בלהקות שונות ובעיקר משונות, בשותפויות רבות שנים עם יוצרים אחרים ובמעבר מעיר הולדתו לתל-אביב. הוא מראיין חברים ישנים, מתייעץ עם מומחים למוזיקת שוליים של שנות השבעים והשמונים, מדבר עם אבא שלו על מוזיקה יוונית ששמעו בבית ונזכר בכל מיני אפיזודות מאותן שנים רחוקות.

בדרכו המאופקת והמינימליסטית, בכתיבה ישירה וחפה מקישוטים, יצר ניר מטרסו רומן גרפי ואלבום מוזיקה החובקים נושאים קיומיים: חברוּת ואובדנה, זיכרון, הצלחה וכישלון, הפער בין דימוי עצמי לאופן שבו אחרים רואים אותך, הלכידות של הזהות האישית לאורך זמן, הזיקה והריחוק בין הורים וילדים, הקיום בשולי המיינסטרים והמקום של מוזיקה ויצירה בחיים.

הקסטה השחורה תוכננה כאלבום שהיה אמור לצאת על קסטה. המציאות התערבה ושיבשה. הקסטה הפכה לספרקלטת ועם הזמן לספר.

המוסיקה עצמה קיימת באינטרנט בפורמט דיגיטלי. 

מומלץ מאד לשמוע אותה תוך כדי הקריאה בספר

https://nirm.bandcamp.com/

אתר הבית Nir Matarasso 

הספר כעת במחיר מוזל באתר ההוצאה

 

תהל פרוש

"יחסי בעלות"

ספר שירה | הוצאת אפיק

יחסי בעלות, ספרה השני של תהל פרוש, הוא ספר רב צורות ועשיר באופני ביטוי: שירים הדומים לפקעות הזיה, כמעט מיסטיים, מניפסטיים ומונולוגים פרוזאיים. הספר ממשיך את חקירתה הפואטית בעולם הניאו-ליברלי ועוקב אחר התפרקות הבית שלה ולידת בנה. הוא נקרא כיצירה כּוללת ורציפה.

"שירתה של תהל פרוש היא שירת סכנת הטביעה והמחנק; שירת החמדנות והצערבּוֹלתהמבקשת את שמיטת המחסור והבעלות גם יחד. זוהי שירה דחופה, קצבית, הרוקחת תשוקות ושיקויים ממופעיה השונים של ההיאחזות במה שאי אפשר להיאחז בו. קולה החזק והיציב של המשוררת חופר בורות ביטחון באדמה הרועדת שבני אדם מתהלכים עליה". ענת ויסמן

תהל פרוש היא משוררת וחוקרת ספרות. בעלת השכלה במשפטים, בפסיכולוגיה חברתית ובפסיכולוגיה קלינית. במסגרת עבודתה התוודעה לאופן שבו תאגידים מפעילים כוח ושפה ייחודית, דבר שהוביל אותה לחקור את הדינאמיקה של תאוות הבצע. כעיתונאית בדה-מארקר חקרה סוגיות כלכליות, חברתיות ותרבותיות, בשנים שבהם המשבר הכלכלי העולמי של הסאב-פריים התגבש ופרץ ועד להופעת המחאה החברתית בישראל. בשנים האחרונות כתבה טור אישי במוסף סוף השבוע של "הארץ" ובו פרסמה מסות פואטיות וביקורתיות. בימים אלה כותבת דוקטורט באוניברסיטת בן גוריון שבנגב, על ניאו-ליברליזם בספרות העברית החדשה. חברה בקבוצת תאוריה וביקורת במכון ון-ליר ובתוכנית לזכויות אדם ויהדות במכון הישראלי לדמוקרטיה.

ניתן לרכוש את הספר במחיר מוזל באתר ההוצאה

"הסיפור של פצפונת"

מאת נטלי בלהסן

איורים: אפרת דהאן

ספר ילדים | הוצאת כנפיים וכתר

ספרה של נטלי בלהסן ("גברת מגזרת"), המלווה באיוריה המרהיבים של אפרת דהאן, מספר סיפור על פריצת גבולות, עצמאות, והצורך להשמיע את קולך גם כשאת הכי קטנה.

בלהסן מספרת את סיפור הרפתקאותיה שלהבובה המפורסמת בעולם – בבושקה (כפי שנהוג לכנות אותה כאן) המחביאה בתוכה בובות דומות לה. פצפונת, הבובה הקטנה ביותר במשפחה, מוצאת עניין ויופי עצום בכל דבר שהיא רואה, בדומה ליכולת הפליאה והדמיון האופיינית מאוד לילדי הגן.

אבל יש לה בעיה: היא מרגישה שלא משתפים אותה. איך זה שכולן צוחקות ונהנות ורק היא לא מצליחה לשמוע על מה הן מדברות? 

פצפונת מחליטה לשנות את המצב. היא יוצאת החוצה בכוחות עצמה, מגלה את העולם, והוא גדול ומלא הרפתקאות. כשהיא חוזרת, מלאת געגועים, היא מגלה תגלית נוספת, חשובה לא פחות: גם הפצפונת ביותר יכולה להשמיע את קולה ולספר את הסיפור שלה. וזה יכול להיות הסיפור המופלא מכולם.

נטלי בלהסן, ילידת 1983, מחברת ספר הילדים "גברת מגזרת" (הוצאת הקיבוץ המאוחד), שצעד במצעד הספרים של משרד החינוך ותורגם לכמה שפות. בוגרת תואר ראשון בביולוגיה ובספרות ותואר שני בספרות מאוניברסיטת תל אביב.

אפרת דהאן, ילידת 1988, בוגרת מסלול איור ואנימציה במכללת שנקר. סרטים שביימה והנפישה הוצגו בפסטיבלים בארץ ובעולם. "פצפונת" הוא ספרה הראשון. בזכות סגנונה הייחודי והמרהיב, היא כבר נמצאת בתהליך יצירה לספרה החדש של רונית רוקאס, המו"לית והעורכת של הוצאת כנפיים.

לרכישה

את הספרים הנל ניתן לרכוש גם בחנויות המובילות: סטימצקי/צומת ספרים

קריאה מהנה 3>