הדבר הבא: דניאל פישר מעניקה ׳טיפים למתחזה הזוהרת׳ בסדנאות האמנים ירושלים

מדור מאת יהונתן ה. משעל // שיחות קצרות עם אמניות ואמנים על תערוכות המוצגות עכשיו.

דניאל פישר: אמנית מולטי מדיה, מוזיקאית ויוצרת. נולדה בניו יורק, עברה בגיל 12 לצפון הארץ. עוסקת בנרטיבים של מעבר בין ארצות, תרבויות ובמצבי הישרדות המולידים צורות מופע בחיים והמצאת נרטיבים חדשים. חיה ועובדת בתל אביב.

דניאל פישר, 'ביתי הזמני ביער', 2022, שמן על בד, 70X50

נפתחה לך עכשיו תערוכה בשם ׳טיפים למתחזה הזוהרת׳. מה תוכלי לספר עליה?

בתערוכה “טיפים למתחזה הזוהרת” אני עוסקת במעמדן ובניסיון חייהן של נשים במצבי הגירה, זמני מעבר וחוסר ודאות. במצבים אלו נשים יכולות להפוך את זהותן למעין חומר אלסטי שהן משחקות בו ודרכו מעצבות מחדש את מופען בעולם. בתערוכה אני משלבת מיצג, מופע, וידאו-ארט, פיסלי ציורי מערות ומראת איפור המשקפת את חיות התערוכה. צילומים בקופסאות אור מראים את הדרך לווידאו של מופע פורטונה –פסלי סיכת-ביטחון בוורוד זוהר המסמל הגנה דקיקה ונועזת ליד וידאו של טיפים למתחזה הזוהרת . במרכז החלל פסל סילואט של אישה רוכבת על סוס כשנופים מתחלפים מוקרנים ויוצרים נרטיב בריחה חדשה.

בתערוכה אני מציגה שתי עבודות וידאו. בראשונה נראות נשים נותנות טיפים, עצות קצרות ומעשיות החושפות את דרכי הישרדותן בזמני מעבר, למשל:

"החיים הם מופע", "לעולם אל תלכי לבד לשירותים – אחת תהיה בתא השירותים ואחת תחכה בחוץ, כך נגן זו על זו", "החזיקי תמיד בסיכת-ביטחון לדקור יד נודדת", "תמיד תהיי מתוחכמת יותר מהגברים", "שמרי על העקרונות שלך"

חוכמת הטיפים הופכת את מצבי הקיצון בחיים לאסופת עצות שימושיות, לעתים הומוריסטיות, המציפות את התשוקה להעצמה ולשחרור דרך מופע והמצאת נרטיב חדש. בווידאו השני, הנמצא בחלל הפנימי, מוצגת פורטונה: אישה בעלת ניסיון חיים שעומדת על במה מול אולם קולנוע/תיאטרון ריק. מאחוריה וילון אדום, והיא לבושה שמלה נוצצת כשהיא שרה את הטיפ החשוב מכולם "החיים הם מופע, יקירתי". בווידאו שזרתי קטעי ארכיון מהסרט המצרי ׳גאזל אל בנאת׳ (The Flirtation of Girls), בה כיכבה לילה מוראד. הסרט התפרסם ב-1949, ערב גירוש יהודי מצרים, ופורטונה ביניהם, מביתם.

הסרט מפנה מבט לדימוי קולנועי של האישה כפי שעוצב על ידי המבט הגברי. לילה מוראד הייתה הזמרת הרשמית של מצרים. אך בשנות ה-50, עת המהפכה, הואשמה בריגול והוחרמה מן הסצנה התרבותית.
אני משתמשת בדמותה של מוראד כאייקון נשי, ומצד שני, מראה את האופן שבו עיצבו גברים את המודל הנשי – אישה בהמתנה, מחכה ליד החלון לשובו של הגבר. נשים כנועות מאחורי הווילונות, בחלון, ומאחרי הדלת מניפות יד אובייקט ליופי סטאטי.

אמי, שגם גורשה ממצרים, משחקת את דמותה של פורטונה. היא מדובבת על ידי דודתי שחיה בפריז, ומייצגת דור של נשים בתקופתה שבה רצו ליצור דימוי ונרטיב אחר של האישה. בסרט, פורטונה ומוראד נשזרות זו בזו כמו בחדר מראות עם אין סוף השתקפויות ודימויים. העבודה משכפלת ומטשטשת את הגבולות בין המופע לתיעודו, בין אמת לבדיה, בין תהילה לאנונימיות, בין המשחק לשחקנית. השיר עוסק בצורך ההישרדותי להופיע המוסווה ומתגלה רק לעיתים תחת שכבות ההתחפשות.

דניאל פישר, 'טיפ לבריחה הגדולה שלך', Tip for your Epic Escape', 2022', הזרקת דיו על שקף בקופסת אור 45X25

את הוידאו הראשון, "טיפים למתחזה הזוהרת" יצרתי באסתטיקה שלקוחה מסרטוני עצות ביו טיוב. כהקדמה לעבודה, ראיינתי נשים שחושפות ביטויים שונים של דרכי "משחק" ומופע/מיצג נשי. היוטיוב הוא כלי שמעניק יכולות וכוח לדמויות בשוליים שבעבר הושתקו. דרך המדיה החברתית, יוטיוב מאפשר המצאת נרטיבים חדשים, וכתוצאה מכך מתאפשר מבט רחב ומגוון יותר של סיפורים אנושיים.

דניאל פישר, 'טיפים למתחזה הזוהרת', Tips for the Glamorous Imposter', 2022', וידאו חד ערוצי

הוידאו "פורטונה" מצולם באסתטיקה של הקולנוע הקלאסי, ההוליוודי והמצרי, שבזמנם עיצבו וקיבעו מודלים נשיים המבוססים על המבט הגברי. שילוב בין דימויים מאז  ומעכשיו מצביע על שינוי בתפיסה הנשית את הדימוי, שנע מהיותו מושא תשוקתו של האחר אל עבר נרטיב עצמאי, המשנה את מנגנוני הכוח.

אני מציירת פרפורמטיביות להישרדות כקו דק בין מופע מייצג ומופע החיים עצמם. מתחת שכבות העיבוד האמנותי לטיפים ולידע הטמון בהם, מתבהר כי נשים מהגרות חשופות במיוחד לניצול מיני, תעסוקתי ופוליטי. בווידאו אני לוכדת ביטויים פמיניסטיים בו נרטיב הפליטות המוחלש מוחלף בנרטיב עצמאי ואלטרנטיבי. אני מאירה על המופע ככלי זמין המאפשר לעצב זהות ומגדר, שכל אישה יכולה לאמץ ולבצע; ההתחפשות כפרקטית הישרדות, הזהות הדינמית כמקור פנימי לעוצמה.

דניאל פישר, 'פורטונה, החיים הם מופע יקירתי', 2022, וידאו חד ערוצי

בפרפורמנס אני מגלמת דמות בדיונית למחצה המבוססת על סיפורן של נשים שגרתי איתן ופורטונה. אני מציגה כיצד הופכים למתחזה זוהרת ונותנת טיפים קלים ליישום "כיצד לשרוד בעולם זר ומנותק". אני משלבת תיאטרליות והומור מעל לפני השטח אך מסווה בתוכו נושאים מורכבים החושפים את הפגיעות של נשים בשוליים. הטיפים מצביעים על גוף ידע מצטבר המועבר מאישה לאישה, ובכך הופך לנרטיב חלופי ועצמתי לנרטיב ההגירה המוחלש.

דניאל פישר, 'טיפ לבריחה הגדולה שלך', Tip for your Epic Escape', 2022', הזרקת דיו על שקף ארכיבי בקופסת אור, 76X61

גם תהליך העבודה שלך נמצא על התפר שבין האישי למופע האמנותי.

תהליך העבודה שלי מקבל השראה ממקומות שאני חיה ועוברת בהם, דמויות בחיים שלי לטובה ולרעה ונרטיבים שחושפים משהו חדש, נוצץ וזוהר או שוליות שמפריעה לי. לעיתים אני מוסיפה רבדים של בדיה לסיפור האמיתי ובונה דמות, כמו דמותה של פורטונה למשל, לפרפורמנס. סביב לנרטיבים אני יוצרת מופע ציורים, אובייקטים ופסלים שמשחקים וחוגגים את הנרטיב ויוצרים מערך סמלים זוהר. רשמתי את דימוי הסוס בתערוכה, חיות המערה ואת סיכת הביטחון על פלטת MDF של 3 וחצי על 2 מטר, וחתכתי אותם עם ג'קסו לצורה הסופית. אחר כך אני מקרינה עליהם, ומוסיפה עוד שכבה של צבע וסיפור של תנועה וסטטיות. לעתים גם אצבע בצבע זוהר, כמו במקרה הדימוי של סיכת הביטחון הורודה. הצבע הוא גם אות אזהרה, שמתאים לתמה של הטיפים מהמתחזה הזוהרת. בעבודות אחרות אני מסווה לגמרי את זהות האובייקטים, כמו עם בד נחש שעוטף את אחד הפסלים. אני גם אוהבת ציור שמן, כמו העבודה ׳ביתי הזמני ביער׳.

'טיפים למתחזה הזוהרת', צילום הצבה

אני גם שואבת השראה מדימויים הוליוודיים ומקולנוע מצרי לצד טיפים שאני אוספת מנשים בעתות מעבר. האישה בורחת, אישה על סוס כנגד הגביר החזק ההוליוודי או סיכת ביטחון מהטיפ שאשה נתנה לי להגנה עצמית.
חלק חשוב בתהליך היה העבודה עם האוצרת הדס גלזר, שעזרה בפיענוח הדימויים ויצירת חיבורים חדשים בין העבודות, עד ליצירת התערוכה.

פרפורמנס, דניאל פישר, 'טיפים למתחזה הזוהרת' 2022

עוד משהו שתרצי לשתף?

קודם כל, ב12 למרץ תתקיים השקה של הקטלוג לתערוכה פלוס אירוע פרפורמנס בסדנאות האמנים ירושלים.

ורציתי גם לספר עוד על הרקע: בכל תקופת הקורונה גרתי בבית מיועד להריסה בסמוך לבית העמודים בתל אביב. במקור גר בבית הומלס, עד שגורש בידי איש עסקים שהסב את המקום לדירות Airbnb. בתקופת הקורונה הורידו את המחירים והגעתי לשם דרך חבר, כפתרון זמני. זהו בית תל אביבי של פעם, עם מרצפות מצוירות, תקרות גבוהות וקרוב לים. על פניו, חלומי. רק שכל חדר היה מחולק ל2 וחיו בו 10 שותפים מתחלפים. כל אחד יכל להיכנס, כולל נשים במצבי מעבר והגירה. שם פגשתי את בת אל פיורלה בריאנדה וקטי. מדי פעם נכנס דייר חדש, וסיפורי הטרדה של נשים עברו יחד עם טיפים ואזהרות. מאין תורה שבעל פה שעוברת מאישה לאישה במטרה להגן על עצמן ועל נשים אחרות. מתוך החברות בינינו הכרתי את הסיפורים של כל אחת מהן; וכל פעם לפני שאחת מהן עזבה את הארץ, ביקשתי לראיין אותה לתערוכה טיפים למתחזה הזוהרת.
ביקשתי שיספרו לי סיפור על הסכנות שארבו להן, על חוכמת חיים ודרכי מופע שאימצו לעצמן. כל אחת גם הציעה לי טיפ. הסיפורים האלו הולידו את התערוכה.

דניאל פישר, טיפים למתחזה הזוהרת, Tips for the Glamorous Imposter, 2022, וידאו חד ערוצי

איזו תערוכה ראית לאחרונה ומה תוכלי לספר עליה?

יצא לי לראות הרבה תערוכות לאחרונה, כמה מהן עדיין מציגות ואני ממליצה ללכת אליהן: התערוכה של אלה כהן ונסובר ׳תיבת התכשיטים׳ בגלריה מאיה. אהבתי את הפרטים והזוהר של ציוריה. המשחקיות והנחשים של איילה לנדאו בסדנאות האומנים בתל אביב יפים בעיני, ו׳להאיר נייר׳ בלובי של יונתן צופי גם מעולה. אהבתי גם את התערוכה של מתן בן טולילה בגלריה נגא, הוא תמיד ממציא סצנות מרהיבות של צבע ומצבי תודעה בהם האדם מרחף בציור. האחרונה ברשימה היא התערוכה היפה של שי אזולאי בגלריה זומר.

בחרי דימוי אחד של אמנ/ית שאנחנו חייבים להכיר!

בחרתי דימוי של אמנית הוידאו מרי רייד קלי, מתוך עבודה בשם Swinburne's Pasiphae. רייד-קלי משחקת עם ייצוגים נשיים שיצרו לאורך ההיסטוריה בתקופות של אלימות ומאבק. היא בודקת איך חוק, פוליטיקה ופילוסופיה השפיעו על חיי נשים. מרתקים אותי משחקי המילים ועולם הדימויים שהיא מציגה בעבודות הווידאו פרפורמנס שלה.

A still from Swinburne's Pasiphae by Mary Reid Kelley

׳טיפים למתחזה הזוהרת׳ – תערוכת יחיד לדניאל פישר בסדנאות האמנים ירושלים
אוצרת: הדס גלזר

רח’ האומן 26, קומה 3, א.ת. תלפיות, ירושלים
עד: 15 לאפריל 2022

מידע: https://www.artiststudiosjlm.org/glamorousimposters-893777.html