יםFa מאת תמי אסולין ★ ספר השירה הראשון בעולם בשפת החירשים Fa

המשוררת תמי אסולין היא כותבת יחידה במינה, לא רק בגלל שיריה יוצאי הדופן, הכשופים ובוערי–התשוקה, אלא כי היא המשוררת הראשונה בישראל שמפרסמת שירה בתחביר שפת החירשים Fa.

Fa היא שפת הסימנים הילידית שבה מדברים החרשים אלה עם אלה. המילה Fa הגיעה  מWahr- שמשמעותה בגרמנית אמיתי או אסלי. הפא מנותקת מהלשון והתחביר של העברית ובעלת תחביר אוטונומי ודקדוק מופלא ועשיר משלה שמאפשרים מקום למבעים רבים ולכן היא טבעית לשירה.

תמי אסולין, משוררת ואקטיביסטית, שלחמה שנים מול הממסד כדי להתבטא וליצור בפא רואה בה את "השפה האותנטית שבה משתמשים כשרוצים לדבר באמת, שפה שלא מושפעת מהדיכוי של התרבות השומעת ושל העברית". דרך הפא, מחוברת אל הים הגועש, בכתיבה שהיא למעשה ריקוד, אסולין מציתה את עולם השירה הישראלית בלהבה אדירה, פרועה וחד–פעמית.

הספר יםFa יצא לאחרונה בכריכה קשה בהוצאת מעין, לאחר שב2018 הודפס כחוברת דקיקה שחולקה לצד גיליון 14 של כתב העת מעין. החוברת זכתה אז לתגובות מעולות, בעולם הספרות ובתקשורת. תמי הוזמנה לשוחח על פא באוניברסיטאות בעולם והוכתרה אף בתואר אשת השנה בספרות במגזין "פוזיטיב". ולכן הוחלט להוציא את הספר, הפעם כמו שצריך.

תמי אסולין היא משוררת, רקדנית, אקטיביסטית של תרבות חרשת, קולנוענית ומסמנת בשפת סימנים, המתגוררת עם משפחתה בחולון ועובדת כמורה בתיכון יהוד. היא הוציאה קודם שני ספרים בעברית שאינה Fa. חייה נעים בין החברה השומעת והחרשת וכך פעילותה העשירה.

עורכים: רועי צ'יקי ארד, יעל בירנבאום, גל נאור | מעצב: אבי בוחבוט